| Pufoshenia a întrebat:

Cum se face genul ala de probleme gen un obiect se scumpeste/ieftineste cu nu stiu cat dupa scumpire e atata care e pretul initial?

4 răspunsuri:
| ChristianaAa a răspuns:

X=pret initial
y=pret final
sa presupunem ca se scumpeste cu 15 %.
Atuncea faci:
x(pret initial)+(15:100)x(=ori=din) x=Y
Deci daca nu ai inteles nimic din reletia de mai sus, iti mai explic o data babeste: pret initial + 15% din pretul initial=pret final.
X+(15:100) x (ori)X=Y

sa presupunem caY=30
X+(15:100) x X =30; X+0.15x X=30; angry1+0.15)=30; X x 1.15=30; X=26.08
si daca e vorba de ieftinire, se face
X- (15:100) x X=30 si faci mai departe calculul. nu-i greu, nu? Funda si sper ca ai inteles. Matematica nu-i punctul meu fortehappy

| qpVicky a răspuns:

Probleme care se rezolva cu ajutor ecuatiilor

| Paulyblack a răspuns:

Pai scrii pretul dupa ieftinire de exemplu + cu cat s-a ieftinit si apoi iti da pretul initial si daca se scumpeste scrii - cu cat so scumpit si iti da pretul initial! happy

| SamiEu112505 a răspuns:

X= pret initial
se scumpeste cu y%
x+y:100 *x