| Sappho a întrebat:

Cum se face media cu teza?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aduni notele, le împarţi la numărul lor, înmulţeşti rezultatul cu 3, aduni cu nota din teză şi apoi împarţi la 4.

4 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Media aritmetica a notelor pe care le ai la acea materie*3+teza totul impartit la 4. Se calculeaza cu 2 zecimale.

| WhiteLife a răspuns:

Faci media notelor, adica aduni toate notele si le imparti la cate sunt, apoi inmultesti cu 3, aduni teza si imparti le 4.

Si un exemplu, daca te poate ajuta:
Am notele 8, 9 si 7 si in teza 6.
Media notelor: (8+9+7):3=24:3=8
Apoi inmultesti cu 3 si aduni teza, iar apoi imparti: 8 x 3=24
24+6=30
30:4=7,5

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Aduni toate notele, le imparti la nr. lor apoi inmultesti rezultatul cu 3 si aduni cu nota din teze si ultimul pas imaprti la 4batting eyelashes

| Bogdan_9726 a răspuns:

Însumezi toate notele pe care le ai în oral (ex. 7+8++9+10), numărul obținut îl împarți la nr de note (faci media aritmetică, cu tot cu virgulă, ex. : 34/4=8.5). Înmulțești cu 3, (8.5*3=25.5), adaugi teza și împarți la 4. Sper că ți-am putut fi de ajutor! fundiță.