| Marius369 a întrebat:

Cum se face o impartire adica cum impartim. DAU FUNDA HELPP!

2 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Salut!

banuiesc ca stii semnul pentru impartit, ":".

Cel mai bine-ti explic cu un exemplu :

25:5 =?

Numeri de cate ori intra 5 in 25, in cazul tau, de 5 ori.

Daca ai un numar mai mare, 275:5=?

aici iei prima data primele 2 cifre, si va forma numarul 27. De cate ori intra 5 in 27? de 5 ori, dar merge pana la 25. Scazi 25 din 27(27-25=2), Pui 2 si cobori si celelalte 2 cifre(sau doar una daca doar una ramane). Deci vei avea 25, 25:5 = 5;
Rezultatul fiind 55. Este greu de explicat pe internet, mai bine la scoala.

| AlexVelea12 a răspuns:

Pai,banuiesc ca esti mic si da..Lasa nu conteaza varsta, cand imparti sa zicem, 20 impartit la 5.Se numara de cate ori intra 5 in 20, sa explic mai bine e o adunare repetata adica, 5+5+5+5=20,Cand vei fi mai mare o sa fie altfel, dar acum numeri de cate ori se aduna numarul la care se imparte si apoi iti da rezultatul, sper ca am fost de ajutor happy