| Eℓℓa a întrebat:

Cum se face un comentariu la o poezie?

Răspuns Câştigător
| TiMan a răspuns:

Pentru a comenta o poezie este nevoie sa urmezi un model. Eu sunt clasa a 8-a si modelul l-am primit in clasa a 5-a sau a 6-a parca.Imi amintesc asta: intai trebuie sa vorbsti despre aspectul operei (numarul de strofe si versuri), apoi urmeaza sa vorbesti putin despre autor (date bibliografice NU biografice), apoi urmeaza sa vorbesti despre tema, semnificatia titlului, apoi comentezi fiecare strofa in parte pe versuri, referindu-te la figuri de stil si ce exprima. Te poti referi si la prezenta eului liric. In final inchei cu elementele de prozodie (rima, din nou numarul strofelor si versurilor, ritmul). Daca ai de demonstrat ca opera apartine genului liric sau epic(in cazul baladei), trebuie sa dai definitia genului respectiv si sa te axezi pe accentuarea acelor caracteristici pe tot parcursul operei.Trebuie sa cunosti notiunile enumerate mai sus pentru a face un comentariu cat de cat acceptabil. Sper sa-ti fie de folos!

23 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La școală nu se mai predă?
Pa, pa.

| letcanumihaistefan a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Nu..nu se mai preda..sunt clasa a 9-a si in generala nu s-a mai predat
Cel putin la mine la scoala

Elianna
| Elianna a răspuns:

Temele sunt interzise de regulament pe acest site! Fa-ti-le singura, ca nu noi luam nota!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepi cu cateva date esentiale despre autor si poezie. Apoi, iei strofele pe rand, precizand: ritmul, masura, figurile de stil folosite, parerea ta, tipul de rima folosit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce tocilar e godzlaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai du-te dracu elianna nu isi face temaa poate are o nedumerire... te-a intrebat cumva cat face 4x5?
ce sa zic. atata importanta...phbbbbt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciao

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaspar. vlad@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa demostram ca poezia este un pastel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sugi pl si afli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comentariu la poeziacolinde colinde despre mihai eminescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa fa-ti-le singura daca vrei

| Galatz a răspuns:

?

| Eℓℓa explică:

Ms godzbig grin

| Eℓℓa explică:

Buna :*
Ba da!laughing
Dar trebuia sa imi mai amintesc cateva lucruri!big grin

| Eℓℓa explică:

Elianna stiu ca nu iei tuh nota!
Da eu vruiam doar sa imi amintesc ordinea in care il fac!
Cum a zis Godzwinking
Oricum l-am facutbig grin

| AlYsPeCiAlGiRl a răspuns:

Daca cineva mai vrea sa-l ajut add id mew: aly_special.girl...am eu ceea ce trebuie pentru o argumentare:*

| hgfgcuhfcuj a răspuns:

Pai un comentariu la o poezie se face cu tema poeziei cu semnificatia titlului cu date despre autor si cu prozodie. sper ca te-am putut ajuta!

| Allybubupttoataviatata a răspuns:

Cum se face un comentariu hmm pai in primul rand se incepe cu explicarea titlului de exemplu cu ce sentimente sau despre ce este happy ok dupa ce facem asta va trebui sa indentificam figurile de stil si imaginile artistice asa acesta e un comentariu de poezie dar nu este asa de avansat!laughing

| Gonta_Nikita_1996 a răspuns:

Puteti sa ma ajutati si pe mine la poezia doi iezi scrisa de vasile romanciuc?

| Piya a răspuns:

Iti dau eu un algoritm pe care ni l-a dat profesoara in a 9 daca vrei ^^
radhayza@yahoo.com ^^

| Alli_1575 a răspuns:

Vreau si eu un exemplu de comentariu. Pt ca nu prea stiu cum sa ma exprim!big grin.
Care ma ajuta?!
YM: alina_alinutza2525

Multumesc!:*