| anonim_4396 a întrebat:

Cum se înmultesc două matrici?

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Prima linie (orizonatala) cu prima coloana (verticala). Primul numar de pe prima linie cu primul de pe prima coloana, al 2-lea numar din prima linie cu al 2-lea din prima coloana si asa mai departe. Faci o noua matrice si aduni produsele pe care le-ai obtinut. Greu de explicat si greu de inteles pe TPU. Vezi ca sunt pe youtube profesori care dau meditatii online, incearca sa cauti acolo. Vei intelege mult mai usor.

| Aylee a răspuns:

Deci, ai linii si coloane. Sa zicem ca ai o matrice cu 3 linii si 3 coloane.
a11, a12, a12
a21, a22, a23
a31, a32, a33
si inca o matrice la fel ca asta dar cu alte valori.
A, B, C
D, E, F
G, H, I
Pentru a le inmulti iei primul termen de pe prima linie si inmultesti cu termenul de pe prima coloana:
a11 angryinmultit) A ++(adunat)a12 X D ++a13 X G si rezultatul reprezinta primul termen din matricea cea noua dupa inmultire. la fel repeti si la linia 2 coloana 2 si linia 3 coloana 3

| Mollie a răspuns:

Linia din prima se aduna cu, coloana din a doua, e putin complicat, ti-as recomanda sa cauti pe wikipedia, acolo e mai detaliat. happy