| MP1999 a întrebat:

Am o problema de facut in mips si nu prea inteleg cum sa citesc doua matrici de la tastatura una m, n si cealalta p, q.

10 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Pai o matrice nu e definita dupa numar de randuri si numar de coloane? adica m si n; similar pentru p si q!

| MP1999 explică (pentru ywar):

Scuze una cu m linii n coloane etc. dar zic cum o citesc?

| FaraNume1245 a răspuns:

LE: aparent TPU îmi șterge indentarea. Trebuie să faci echivalentul a:
"for (i = 0; i < n; i++) for (j = 0; j < m; j++) matrice[n][m] =.."
Am scris în Python înainte, cred că era mai ușor de citit decât C++.

| MP1999 explică (pentru FaraNume1245):

Nu cred ca exista asa ceva in mips. Cu siguranta for nu

| FaraNume1245 a răspuns (pentru MP1999):

Citește tot răspunsul, nu doar ce ți se pare că merită citit. E un cuvânt cheie acolo: "echivalentul".
Există, că altfel nu-ți dădea nimeni temă.

| Bizon95 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Incearca sa cauti pe google inainte sa te bagi, SI SA INSISTI
tu vorbesti de un limbaj de nivel inalt (Python, C++), iar mips este limbaj masina:
https://www.google.com/search?q=mips

NU EXISTA instructiunea FOR in limbaj masina, trebuie sa o scrii o subrutina care sa faca echivalentul, si numai simplu nu e

cat despre raspunsul la intrebare, dupa cum vezi si singur sunt FOARTE putin oameni care au macar idee de ce inseamna limbaj masina, CU ATAT MAI PUTIN SA FIE IN STARE SA TE AJUTE CU O PROBLEMA EXPLICITA, si complexa dupa cate vad :(

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Bizon95):

Din nou, am spus "echivalentul". Știu că nu există for în mips (probabil MARS, de fapt) și nu-i chiar greu de făcut. Nu-mi place să le dau oamenilor codul de-a gata. Nu învață absolut nimic în felul ăsta.
Nu-i așa greu de făcut un for în MIPS. Ai nevoie de un registru care să fie index (exemplu $t0) și citești (lw) în 0($t0), apoi îl crești cu 4 (addi $t0, $t0, 4). Poftim, ți-am scris și ce era mai greu din cod. Mai ai de făcut branching și ești gata.
Totuși, asta se putea afla la fel de ușor de pe Google.

| Bizon95 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Ok, se pare insa ca trebuia sa ii zici google, pentru ca altfel nu a inteles!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Bizon95):

Oricum nu se chinuia să caute pe Google. Dacă se chinuia nu mai întreba aici.

| Bizon95 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Da, clar!