| Dennis123 a întrebat:

Cum se inmultesc viermii?)))

2 răspunsuri:
| Isabelamaria21 a răspuns:

Prin reproducere.

| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Sper ca stii engleza, uite aici link :D http://en.wikipedia.org/wiki/Earthworm#Reproduction
Sau versiuna translatata prin Google Transalte.
Râme sunt hermafrodiţi: Ele au de obicei două perechi de testicule, înconjurat de 2 perechi de saci testiculelor. Există 2 sau 4 perechi de vezicule seminale care produc, stochează şi eliberarea spermei prin porii de sex masculin, şi ovarele şi ovipores în segmentul 13 faptul că ouăle de presă prin pori de sex feminin pe segmentul 14. Cu toate acestea, cele mai multe au, de asemenea una sau mai multe perechi de spermathecae (în funcţie de specie), care sunt săculeţi internă care primesc şi stoca sperma de la vierme alte copulaţie. Unele specii utilizarea spermatophores externe pentru transfer în loc.

coconi Earthworm din terrestris L.

Un cocon de la râme L. rubellus

Copulaţia şi reproducere sunt procese separate în râme. Perechea împerechere se suprapun fata ventral şi se termină fiecare spermei schimburi cu alte. Clitellum devine roşiatică foarte roz în culoare. Cocoon, sau ou caz, este secretat de banda clitellum care este aproape de partea din faţă a viermelui, dar în spatele spermathecae. Câtva timp după copulaţie, mult timp după viermi-au separat, clitellum secreta cocon care formează un inel în jurul vierme. Viermele apoi spatele afara din ring, şi cum se face acest lucru, injecteaza ouă proprii si sperma vierme celeilalte în ea. Ca viermele aluneca, capetele de sigiliului cocon pentru a forma un incubator vag în formă de lămâie (Cocoon), în care dezvolta viermi embrionare. Ele apar ca râme mici, dar pe deplin format, cu excepţia pentru o lipsă de structuri de sex, care dezvolta mai tarziu in aproximativ 60 până la 90 de zile. Ei atinge dimensiunea completă în aproximativ un an, uneori mai devreme. Oamenii de ştiinţă prezic că durata medie de viaţă în condiţii de teren este de 4-8 ani, în continuare cele mai multe soiuri de gradina trăiesc doar unul sau doi ani. Mai multe specii comune râme sunt în mare parte parthenogenetic, care este, cu reproducerea asexuată rezultat în clone.