| Bianca_3121 a întrebat:

Cum se intra la facultatea de drept? media din liceu conteaza.sau doar examenul pe care il vei da?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Modul de admitere este diferit de la o facultate la alta, la unele se da examen, la altele este concurs de dosare si la altele un mix din cele doua. Uita-te pe site-ul oficial al facultatii la care vrei sa mergi, la Admitere 2011 si o sa vezi cum a fost, de regula fiecare isi pastreaza aceeasi modalitate de admitere si in viitor. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Depinde de facultate. Concursul de dosare este doar în seria din toamnă dacă nu s-au ocupat toate locurile din vară.
În general se dă un test grilă (50%), media anilor de studii (25%) și nota finală de la bac (25%).
Succes!
Pa, pa.