| johnnymax a întrebat:

Cum se noteaza forta rezistenta?

5 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Forta rezistenta se noteaza Fr.

| Ashadow a răspuns:

Cu R mare de tipar cu vector deasupra(sau nu)

| Bijutierul1 a răspuns:

La miscarea corpurilor solide, contactul se poate realiza nu numai cu alte corpuri solide, dar si cu lichide sau gaze, de exemplu, miscarea unui submarin, a unui avion s.a. In aceste cazuri ia nastere o forta asemanatoare cu cea de frecare la alunecare, numita forta de rezistenta. Ea, de asemenea, este situata in planul de contact si este orientata in sens opus vitezei relative Vr a corpului in raport cu lichidul sau gazul, valoarea numerica a ei fiin in functie de modulul acestei viteze. Pentru viteze relative mici ale corpului forta de rezistenta este proportionala cu valoarea vitezei : Fr=a*
Forta rezistenta = Fr

| AdyYingYang a răspuns:

Cu R cu sau fara vector..depinde.daca este sub forma de modul e fara vector. de obicei in ilustreri grafice e cu vector.

| Claudyapwpik12 a răspuns:

Se noteaza cu R mare si cu o sageata deasupra lui.