| Babără_Gabriela_1997 a întrebat:

Cum se numesc florile care se formeaza numai cu stamine si numai cu pistil?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Florile care se formeaza numai cu stamine se numesc flori unisexuate masculine iar cele numai cu pistil, unisexuate feminine.La unele specii de plante(urzica, canepa) unii indivizi poarta numai flori mascule iar altii numai flori femele--- asemenea plante se numesc unisexuat dioice. La alte specii de plante(salcie, porumb), florile femele si mascule se formeaza pe acelasi individ --- asemenea plante se numesc unisexuat monoice.