| DianaMihaelaAndrei a întrebat:

Cum se poate afla daca un numar este sau nu prim? Cum se recunoaste un numar prim?

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Daca numarul nu e prea mare (pana la o suta-doua), e usor sa-ti dai seama ca nu se imparte la nimic (decat la 1 si la el insusi); prin incercari. La numere mari e mai greu, in sensul ca iti ia mai mult timp; dar tot asa, prin incercari. Nu stiu sa existe o regula anume.

| dannyel86 a răspuns:

Numarul prim nu se imparte decat la 1 si la el insusi. Cu alte cuvinte, cifre precum 5, 7, 11, 13 nu se impart decat la ele insele si au ca rezultat numarul 1 sau se impart la 1 si rezulta acelasi numar.

11: 1 = 11
11:11= 1

9, 4, 6 nu sunt numere prime, pentru ca se pot imparti la 2, respectiv 3 si nu respecta definitia numarului prim.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Un număr prim este un număr care nu se împarte decât la 1 și la el însuși. La numerele mici e mai ușor de recunoscut dacă sunt prime sau nu, iar la numerele mari ca să îți dai seama ar trebui să le descompui.
De exemplu:
1|, 1| astea nu se împart decât la 1 și la ele însele, deci sunt numere prime.
16|2
8|2
4|2
2|2
1|. pentru că se împarte și la alt număr, nu mai este număr prim. Din categoria numerelor prime sunt excluse numerele care se termină în 0, 2, 4, 6, 8 deoarece se pot împărți la 2, respectiv la 0 cele terminate în 0, se mai exclud numerele ale căror cifre au suma divizibilă cu 3 pentru că se împart la 3. de exemplu: 921:9+2+1=12. 12 se împarte la 3 și pentru că reprezintă suma cifrelor numărului 921, înseamnă că și 921 se împarte la 3