| Krono a întrebat:

Ce inseamna numar prim?
DAU fundita

Răspuns Câştigător
| meastylin a răspuns:

Un număr prim este un număr natural care are exact doi divizori: numărul 1 și numărul în sine. Cel mai mic număr prim este 2, în afară de 2 toate numerele prime sunt numere impare., daca te-am ajutat imi dai funda

15 răspunsuri:
| MyMindRules a răspuns:

Inseamna un numar care se imparte doar la 1 si la el insusi.

| maite13 a răspuns:

Un numar prim este acel numar care are divizori doar pe 1 si pe el insusi
exemplu:3, 5,7, 9,11...

| ionutVUVUZELA a răspuns:

Adica se imparte numai la 1 si la el insusi.de exemplu 1 5 7 17 13 etc.2 este singurul numar prim si par iar 1 nu este prim

| AleDia a răspuns:

Un număr prim este un număr natural care are exact doi divizori: numărul 1 și numărul în sine.

| ExpertoTpu a răspuns:

Un numar prim este un numar impar, gen 1, 3, 5,7,9,11,13,15,17,19,21,etc.Care se imparte la el insusi si la 1.

Bafta happy

| Sufletzeliubit a răspuns:

Un număr prim este un număr natural care are exact doi divizori: numărul 1 și numărul în sine. Cel mai mic număr prim este 2, în afară de 2 toate numerele prime sunt numere impare.

| NimeniAnonim888 a răspuns:

număr prim este un număr natural care are exact doi divizori: numărul 1 și numărul în sine. Cel mai mic număr prim este 2, în afară de 2 toate numerele prime sunt numere impare.
Un număr natural p > 1 se numește prim[1] dacă : p | ab atunci p | a sau p | b, unde a, b sunt naturale.
De exemplu 15 | 9. 5, dar 15 9, 15 5, adică 15 nu este număr prim.
Aceasta este o proprietate esențială a numerelor prime, iar cele două definiții sunt echivalente pentru inelul, dar nu sunt echivalente în orice inel integru.
În anul 300 î.Hr. Euclid a demonstrat că există o infinitate de numere prime. Iată demonstrația: presupunând prin absurd că p ar fi cel mai mare număr prim, construim numărul n=2x3x5x...xp+1. Acesta nu se divide cu nici unul din numerele 2, 3, 5, ..., p, așadar sau este prim, sau are un divizor prim mai mare ca p, ceea ce contrazice presupunerea că p ar fi cel mai mare număr prim.
Nu se știe dacă există o infinitate de numere prime gemene (impare consecutive ca: [3, 5]; [41, 43]; [59, 61]; [101, 103] etc.).
Șirul numerelor prime începe cu 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31, 37, 41, 43...
Descompunerea în factori primi: orice număr natural n, n > 1 poate fi descompus în mod unic (până la o permutare a factorilor) ca produs finit de numere prime, și putem scrie descompunerea în factori primi distincți ai lui n unde sunt numere prime distincte.[2]
Exemplu :.
Pentru numerele întregi avem, unde.
Teorema lui Dirichlet: În progresia aritmetică a, a+q, a+2q, a+3q..., a+nq,., cu a>0, q>0, numere naturale prime între ele există o infinitate de numere prime. Demonstrații elementare există pentru progresiile 4n+1 și 4n+3, iar cazul general are o demostrație elementară foarte lungă, iar altele sunt neelementare.[3]
Postulatul lui Bertrand: Dacă n > 1 este un număr natural atunci există un număr prim p cuprins între n și 2n, adică n < p < 2n.
Conjectura lui Andrica: Diferența radicalilor a două numere prime consecutive este întotdeauna mai mică decât 1 (enunțată de Dorin Andrica, profesor la Universitatea Babeș-Bolyai)
[modificare]Vezi și

Teorema numerelor prime
Numere prime între ele
[modificare]Legături externe

Prime number calculator - Check prime number, find next largest and next smallest prime numbers of a number
Pagina numerelor prime — http://primes.utm.edu/
MacTutor history of prime numbers
Prime Number Generator - Generate a given number of primes above a given start number.
Primele 15, 000, 000 numere prime
The prime puzzles
An English translation of Euclid's proof that there are infinitely many primes
Primes de la WIMS online generator de numere prime
Number Spiral with prime patterns
An Introduction to Analytic Number Theory, by Ilan Vardi and Cyril Banderier
Factorizer Windows software to find prime numbers and pairs of prime numbers less than 2, 147, 483, 646.
Huge database of prime numbers
EFF Cooperative Computing Awards
Cel mai mare număr prim cunoscut!
Numere prime - mathworld
[modificare]Note

^ I.D. Ion ș.a. "Algebra pentru perfecționarea profesorilor" E.D.P. București, 1983, p. 77, 152.
^ I. Creangă ș.a., "Introducere în teoria numerelor", E.D.P. București, 1965.
Categorii: MatematicăAritmeticăNumere

| MeinSieg a răspuns:

Divizorii sai sunt 1 si numarul insusi.

| mikilica a răspuns:

Numar care se imparte la el insasi si la 1. De ex 41 se imarte la 41 si 1.

| gabitzuMAT a răspuns:

Nr prim este numarul care nu se poate inparti numai la 1 si la el insusi gen 1 3 5 7 9 numerele prime se mai numesc si numere fara sot
numerele pare sunt 2 4 6 8 10 o sa-ti dai seama cand le vezi prin ii cand se termina in 1 3 4 6 9 7 etc par e cand se termina in 0 2 4 6 8

| Pokker_Cristian_1972 a răspuns (pentru gabitzuMAT):

9 se imparte la 3... deci nu e numar prim. Atentie

| 12600003473828 a răspuns:

Numerele prime sunt numerele care se împart la 1 si la el însuşi!
Exemple:2, 3,5, 7,11!
Sper ca ti-am fost de ajutor!
Fundiţa!

| Biencutzapisicuta a răspuns:

Un număr prim este un număr natural care are exact doi divizori: numărul 1 și numărul în sine. Cel mai mic număr prim este 2, în afară de 2 toate numerele prime sunt numere impare.

| Bogdan2132 a răspuns:

Numar care se imparte la 1 si la el insusi (numai)
de ex 3 e nr prim 3 se imparte doar la 1 si la 3
5: 5/1, 5/5 etc.
nr prime sunt (cateva)
2, 3,5, 7,11,13,17,19,23...

| silvibest a răspuns:

Nr care se imparte la 1 si la el insusi...de ex 17, 3, 5,...