| edy423 a întrebat:

Cum se scad doua fractii care au numitorii diferiti si au radical?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu ai auzit de simplificare sau amplificare? Mă întreb dacă ai trecut clasa, căci dacă eram profesorul tău nu te treceam.

| gratargratar a răspuns:

Prin rationalizare faci din numarul irational (radical) de la numitor, numar rational. Dupa aceea, aduci la acelasi numitor comun, dupa cum probabil stii.
Aceasta rationalizare presupune - in majoritatea covarsitoare a cazurilor - amplificare.

Vezi un articol mai detaliat si inteligibil aici: http://matepedia.ro/rationalizarea-numitorului-unei-fractii/

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Se aduce la acelasi numitor prin impartire si depinde ce radical.

| AnNéVidoff a răspuns:

Amandoua au 1 sau fiecare are radical separat deasupra? :? happy