| Contiu_Miruna_1999 a întrebat:

Cum se scade o nota la purtare? Trebuie consiliu profesoral? Si cum se noteaza in catalog?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului-cadru, citez:
"ART. 119.(1)La sfârşitul fiecărui semestru şi la încheierea anului şcolar, cadrele didactice au obligaţia să încheie situaţia şcolară a elevilor, în condiţiile prezentului regulament.
(2)La sfârşitul fiecărui semestru, învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru acordarea mediei la purtare, prin care sunt evaluate frecvenţa şi comportarea elevului, respectarea de către acesta a reglementărilor adoptate de unitatea de învăţământ.
(3)La sfârşitul fiecărui semestru învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru elaborarea aprecierii asupra situaţiei şcolare a fiecărui elev."
Nu este nevoie de consiliu profesoral si se trece in catalog de diriginte.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca situatia nu-i f grava, dirigintele poate scade 1-2 puncte la purtare, fara sa consulte un consiliu profesional.
Daca este un caz grav, unde este nevoie sa se scada mai multe puncte, atunci se apeleaza la Consiliul profesoral!
Motivele scaderii notelor la purtare sunt: absente nemotivate, obraznicie cu colegii, jigniri aduse colegilor sau profesorilor, bataie, distrus mobilierul scolii sau peretii samd.

| Gio21 a răspuns:

Bună! Consiliul profesoral nu este obligatoriu pentru scăderea notei la purtare. Pentru aceasta dirigintele este responsabil. Nota la purtare poate fi scăzută de către acesta din cauza unui comportament neadecvat, absențe numeroase, etc. De asemenea, se poate solicita consiliu profesoral care este alcătuit din profesorii care predau la clasă și din anumite motive nota la purtare să fie scăzută de către diriginte.
Sper că am fost de ajutor happy