| asdfghgiklgk a întrebat:

Astazi profesorul de geografie mi-a scris in catalog -1 la purtare cu creionul. Maine e consiliu profesoral. Cu alti profesori nu am probleme si am media semestriala 9, 30, am participat la olimpiade, bla bla. Mi se va scadea nota la purtare la 9? Cand un profesor propune scaderea notei sunt intrebati si ceilalti profesori de la clasa? Iti anunta parintii daca se scade din alta cauza decat absentele? Multumesc.

9 răspunsuri:
| robygabitzu1997 a răspuns:

Se scade doar daca a fost pus cu stilou. Daca e scris cu creionu se sterge cand te cumintesti sau cand iti repari greseala.
Funda!:d
Plss

| aliceinchains a răspuns:

Nu cred ca ti se va scadea, dar depinde si ce ai facut. Pai da, profesorul de geografie se va consulta in consiliu cu fiecare profesor si daca sunt toti de acord sa iti scada nota, ti-o scade.
Nu anunta parintii, pentru ca nota la purtare e ca si o medie si nu are de ce. happy

funda?big grin

| Chαяtreux a răspuns:

Daca e trecut cu creionu` poti sa stai linistit/a laughing
Asa am patit si eu la latina si acum l-a sters oh go on

Fundaa?!

| Baton a răspuns:

Intr-o scoala normala un profesor nu are voie sa umble la nota de la purtare, in urma acelui consiliu profesoral se hotaraste cu cat si de ce ti se va scadea nota la purtare iar directorul sau seful consiliului va modifica nota la purtare.de capul lui fara sa stie consiliul nu are cum, iar din cate stiu consiliul nu este format doar din profesorii care iti predau ci si de altii.
daca ti se scade nota la purtare in mod normal ori iti anunta parintii imediat ori ii instiinteaza la prima sedinta cu parintii dar asta intr-o scoala normala.
si tot in aceeasi scoala normala parintii sunt anuntati inainte sa ti se scada nota si avertizati ca daca nu iau masuri inaintea lor pentru a te pototli iti vor scadea nota la purtare...bineinteles profesorul respectiv trebuie sa si instiinteze parinti de ce ti se scade nota la purtare.
daca mergi la olipmiade doar de dragul profesorului ca iti recomanda el si pentru a aparea fata de treaba in speranta ca nota la purtare va fi neatinsa atunci te inseli. poti sa mergi la 1000 de olimpiade daca te comporti ca in jungla in acea scoala. tongue
odata nota scazutala purtare fi sigura ca in primul rand profesorul acela nu te va mai privi cu aceeasi ochi ...cat despre ceilalti cand vor vedea nota la purtare te vor lua putin in colimatoriu.acum depinde de fiecare profesor pe cat intelege situatia si motivul scaderii notei lapurtare.
oare ai putea sa ne spui si noua de ce ti-a trecut nota 1? nu cred ca pentru prezentatongue

| Esf22321 a răspuns:

Partea buna e ca nu vei avea cum sa ai 9 la purtare deoarece toti profesorii vor trece intr-un tabel facut de dirigintele tau nota la purtare pentru elev. Asa ca, daca ai nota 9 la acest prof. si la restul profesorilor nota 10, stai calma ca purtarea tot 10 iti va ramane. Funda plz

| Airplane a răspuns:

Da... din cate stiu eu parintii trebuie sa semneze ca au luat la cunostinta scaderea mediei
Da...si ceilalti profesori sunt intrebati pe cine propun la scaderea notei la purtare si daca sunt de acord...
Dar daca esti o eleva foarte buna nu cred ca ai de ce sa iti faci griji...atata timp in cat nu faci prostii mereu happy Parerea mea happy
Sper ca nu iti vor scadea media la purtare happy

| asdfghgiklgk explică:

Digicron, nu mi-a trecut nota 1 la puratre, mi-a trecut '-1' in sensul de minus 1 punct. La olimpiada am mers din proprie initiativa, nici macar la materia lui. Cat despre ceea ce am facut, profesorul s-a oferit sa ne treaca mie si unor colegi cate un 3, fara motiv, iar eu am spus ca nu mi se pare normal sa faca asta. happy

| DeejayMix_2621 a răspuns:

Asa se face se trece cu creionul.Nu cred ca iti va scadea pentru ca e un singur profesor care vrea asta, restul daca sunt multumiti de tine si esti cuminte nu iti va scade nimica. Ai incredere in mine si in parerile celorlalti. Bafta

| Marius_Roşu_1995 a răspuns:

Am si eu o problema, astazi am facut sedinta cu directorul scolii si cu elevii clasei a 12.Am vorbit despre banchet..si eu unul nu pot sa ajung la banchet din probleme personale si directorul scolii a spus ca imi va scadea nota la purtare la 7 si ca nu imi va da diploma de 12 clase ci pe aia de 10+ca nu ma va baga in bac.Este posibil acest lucru? Este legal?