| •.•°..::paffy::..•.•° a întrebat:

Cum se scot intregi din fractie? big grin dau funda :X

Răspuns Câştigător
| ZoeyMe a răspuns:

Ai x intregi si y supra z.Ca sa scoti intregii trebuie sa faci z ori x+y.Rezultatul care iti da va fi numaratorul, iar numitorul nu se schimba.
ex:ai 2 intregi si 3 supra 4. Tu inmultesti 4 cu 2 apoi rezultatul il aduni cu 3.Deci fractia va fi 11 supra 4.

| Vararu_Andy_1979 a răspuns (pentru ZoeyMe):

Dar daca am direct x supra y fara intreg?

| Alexsam1995 a răspuns (pentru ZoeyMe):

Așa se introduc întregii in fractie

17 răspunsuri:
| c0l0rFuLLSkY a răspuns:

Uite descarca de aici si afli : http://www.didactic.ro/materiale-didactice/1516_numere-rationale-3 ( fara virusi, testat de mine:D)

Sper sa te ajute
Bafta ~!

| c0l0rFuLLSkY a răspuns:

Mda. raspunsul castigator e de fapt cum sa introduci intregii in fractzie da noah... formuleaza si tu intrebarea mai bine altadata tongue!

| minnieee a răspuns:

Imparti numaratorul la numitor(nr de sus cu cel de jos) iar primul nr de la rezultat e intregul, iar restul de la impartire il scrii supra numitor.
De ex. 3/2=1 intreg si 1/2. (3:2=1 rest 1)

| mihaela0205 a răspuns:

Pai iti dau un exemplu:
5 intregi si 1/4=5 x 4+ 1
adica intregur se inmulteste cu impartitorul si se aduna cu numaratorul

| Tweetymrrr a răspuns:

Inmultesti intregul cu nimitorul si aduni cu numaratorulwinkingex 3 intregi si 7/5. 7X3+5/(supra)5 Adica:26 (supra)5

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci ai 6intregi si 5 supra 3 =mai intai 6 ori 3 si dupa aduni cu 5 si numitorul adica cel de joc ramane neschimbat iar fractia va fi 23 supra 3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A ori b plus c

| BabyBugsBunny a răspuns:

Mate iti fac eu o ecuatie buna somn+levenie+pc+timp fara sacoala la puterea mancari=zi perfectawinking

| LoLyCa a răspuns:

Eu sunt de acord cu marryalexa

| Kasami555 a răspuns:

Mrsi ca ati ajutat

| Kasami555 a răspuns:

Eu singur nu stiu cum

| Kasami555 a răspuns:

Daca as sti...

| Kasami555 a răspuns:

Ce se intimpla daca se maresc si numaratorul si numitorul unei fractii cu acelasi numar

| Пацан a răspuns:

Scoaterea intregilor dintr-o fractie se face prin impartirea numaratorului la numitor.

| Emanuel99emy a răspuns:

Misto sau naspa