| DzEk0 a întrebat:

Cum se scrie corect astăzi sau dus spre sau astăzi s au dus spre?

Răspuns Câştigător
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Astăzi s au dus spre
este corect

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

SAU ai lipsit de la ora de gramatica, SAU nu te a interesat. Sau una, sau alta (ori una, ori alta).

Cei care se se pregatesc de examen S-AU trezit ca nu cunosc gramatica. Este prescurtarea la SE AU, iar cratima inlocuieste litera E si spatiul (S-AU).

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Bula):

De ce raspunsul meu este eronat?
ca nu am pus liniuta?
si in loc de s-au
am scris
s au
se subintelege ca daca scrii cu spatiu
adica
s au
se considera a fi
s-au

| Bula a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

NU se scrie cu spatiu!
Ai vazut vreo carte in care s-a scris cu spatiu?

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Bula):

Aici nu e vorba de carte care se editeaza si corecteaza
era vorba de o intrebare simpla
ai complicat o foarte mult si fara rost
intrebarea era:
se scrie
sau
ori
s au
in acel context
nu se referea daca e sau nu
liniuta la s au
era clar ca daca era despartit se pune liniuta dar
hai sa ne dam mari ca Pruteanu,
el cel putin era doctor in gramatica
cum sa dai raspuns eronat cand raspunsul meu a fost corect, complet si primul raspuns complet exact la ce se intreba
eu am vazut ca nu avea liniuta dar nu asta era esenta intrebarii

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca se poate inlocui cu "ori" se scrie impreunat. In restul cazurilor nu. Exemple: sau dus, sau venit. S-au dus la vale.

| sierra1 a răspuns:

Pune și tu o CRATIMĂ la varianta 2

| NLS a răspuns:

Cand se poate inlocui cu ORI (deci cand indica o varianta posibila dintre doua sau mai multe posibilitati, se scrie legat).

Iar cand acel S reprezinta prescurtarea de la pronumele reflexiv SE (pe sine, se. ) care arata ca actiunea desfasurata de subiectul Ei (nu apare scris, dar se subintelege) se exercita asupra propriei persoane (ei au dus pe sine (adica pe ei))
+ verbul auxiliar A AVEA la persoana a III plural : AU

Atunci acel E de la SE pica, si in locul lui se pune o cratima.
Asta ca sa legi cele doua particule, si sa fluidizezi vorbirea.

| Alverto a răspuns:

Sau se folosește pentru întrebări (de ex: vrei o eugenie SAU o înghețată?)
S-au se folosește pentru a lega verbe la persoana a 3-a (ei, ele) (de ex: S-au supărat pe el)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punem "sau" când îl putem înlocui cu ori.
Înainte să scrii, te gândești "astăzi ori dus" nu poți spune pentru a-l pune pe "sau". Așa că îl pui cu cratimă "s-au".

Pui "sau" în acest caz:

Eu sau tu
Mangalia sau Constanța
Cristi sau Florin

Aici îl putem înlocui cu "ori"? Putem!

Punem s-au în acest caz :

Cristi și Florin s-au spălat pe mâini.
Mașinile s-au lovit.
Ion și Gheorghe s-au luat la bătaie.

Aici îl putem înlocui cu ori? Nu putem!
Și pot fi multe exemple.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astăzi s-au dus spre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Astăzi s-au dus spre".

| Girly97 a răspuns:

S-au

| morfeo a răspuns:

S-au dus, gramatica de clasa a 5-a.

| Catrice a răspuns (pentru morfeo):

Care a 5a ca astea se învață în clasa a doua - a treia.

| AndrElle a răspuns:

A doua varianta.

| BlindMirror a răspuns:

"Astăzisaudus spr-e".

| Eduardmihnai a răspuns:

S-au

| annna08888 a răspuns:

S-au