| DeNniSaViky a întrebat:

Cum se scrie corect folosesteo sau foloseste-o, in urmatoarea propozitie: - acolo este o perie, foloseteo/foloseste-o!.si dc?

Răspuns Câştigător
| Helen022 a răspuns:

Foloseste-o.
Este un verb la imperativ+ o formă neaccentuată a pronumelui personal,, ea''.
Foloseste-o! Pe cine? Pe ea, pe perie! Sper ca te-am ajutat :*

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Intotdeauna se scrie "FOLOSESTE - O"
E ca si "du-o acasa", "citeste-o bine", etc.

Verbul este in general la imperativ si, in cazul asta spune "foloseste". Pe cine sa folosesti? Pe ea -> "o".

Care este mereu complement direct.

| alexaa123 a răspuns:

Se scrie folosește-o, deoarece o este persoana, folosește-o adică pe ea