| anonim_4396 a întrebat:

Cum se spune corect:dragele mele sau dragile mele?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

DragEle mele, daca e vorba de fete.
DragII mei, daca e vorba de baieti.
Limba romana e "greu".

cami
| cami a răspuns:

C: dragele mele

| Raiden a răspuns:

Corest este: DRAGILE MELE.
Feminim singular: draga
Masculin singular: drag
iar la plural nu are decat o singura forma: DRAGI.
deci: dragile mele!

| Gregory a răspuns:

Buna! Este corect si "dragile mele", deoarece este forma de feminin, ariculata, la nominativ-acuzativ, plural, a adjectivului "drag".

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
Corect este dragele mele, deaorece te referi la fete(probabil), care sunt de gen feminin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corect gramatical este dragile happy chiar daca dragele pare mai corect, nu este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu tot "dragile" stiu ca e corect. Oricum, explicatia aia cu "dragEle" e stupida happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragile mele... fetele îmi sunt "dragi", nu "drage", acesta din urmă fiind pluralul de la utilajul care draghează, curăţă adâncul apelor.
Dragele mele, după cum reiese, ţine de respectivele utilaje...big grin