| Amely21 a întrebat:

Cum se spune corect în engleză "educatoare"?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Governess, nanny, teacher, tutoress, guardian - depinzand de context

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da i pe google traducere si vezi, goagăl.

| Bizon95 a răspuns:

Acum 55 minute | Ionel_Tulbure_1992 a răspuns:
Kindergarden teacher

corect e KindergarTen nu KindergarDen
KindergarDen e in germana

educatoare in lb romana/Romania e NUMAI la gradinita, chiar daca sensul cuvantul poate fi folosit mai larg, deci Ionel ti-a raspuns corect din prima, restul sunt sinonime

| Legion7X a răspuns:

Educator - educator, educatoare
school mistress - învățătoare,

| Legion7X a răspuns:

Https://en.oxforddictionaries.com/definition/schoolmist

Uite îți dau un link, nu este așa de complicat

| Iote a răspuns:

Daca te referi la sensul strict de la noi, de educatoare in gradinita, atunci este: educator in preschool classes. Este tot un pedagog, dar la prescolari.

| TristanTzara a răspuns:

(1) educatore, adică cineva care educă --educator (pronunțat: e-ghiu-chei-tăr)
(2) educatoarea de la grădiniță -- kindergarten teacher (chin-da-gar-dăn ti-chiăr) sau preschool teacher (pri-scul...)

| Pica1990 a răspuns:

Teacher prietene

| Ionel_Tulbure_1992 a răspuns:

Kindergarden teacher