| anonim_4396 a întrebat:

Cum se spune: Esee sau Eseuri? Mersi!

14 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Eseuri big grin

| selfish lover. a răspuns:

Eseuri .

| BiiBiis a răspuns:

Eseuri, eu asa stiu.

| madalinutza a răspuns:

Eseurihappy

| multimoak a răspuns:

Doua eseuri

| woody_9489 a răspuns:

ESÉU, eseuri, s. n. 1. Studiu de proporții restrânse asupra unor teme filozofice, literare sau științifice, compus cu mijloace originale, fără pretenția de a epuiza problema. 2. (Sport; la rugbi) Încercare. 3. Probă preliminară de mărci poștale pe hârtie și în culori diferite în vederea alegerii prototipului definitiv al întregului tiraj.

deci ESEURI happy

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Comform ultimelor "statistici" cica ambele variante ar fi corecte, am invatat eu de curand la romana. La fel si flozof cu filosof sau cirese cu ciresistraight face(dati-mi un kg de ciresi.-ahh` ce aiurea sunatongue, dar nah academicienii astiaoh go on.)

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eseuri

Răspuns utilizator avertizat
| Fferdy a răspuns:

Eseul este o lucrare literară, filozofică sau științifică în proză, care tratează un subiect fără a-l epuiza. La plural, eseuri.

| chipicao a răspuns:

Cuvantul esee nu exista in dex iar pluralul de la eseu este eseuriwinking

cu placere... funditabig grin

| ßąßiii a răspuns:

Eseuri