| Zoey112 a întrebat:

Cum se transforma o fractie zecimala cu perioada intr-una ordinara si cum se baga intregii in fractie?

Răspuns Câştigător
| NoNaamexD a răspuns:

O fractie zecimala cu perioada se transforma asa : exemplu daca ai 8, (9) scrii un intreg si 8 supra 9. Daca ai 8, 1(9) scrii 1 intreg si 19-1 supra 10. Intregii se introduc in fractie asa : exemplu daca ai 5 intregi si 4 supra 9 se inmulteste intregul cu 9 si se aduna cu 4. Sper ca ai inteles ce ti-am scris big grin Mult succes! [daca ai nelamuriri trimite-mi un mesaj pe privat]

| Zoey112 explică (pentru NoNaamexD):

Am inteles. mersihappy

| NoNaamexD a răspuns (pentru Zoey112):

Cu placere ^^

| Nera_Nero_1990 a răspuns (pentru NoNaamexD):

Perioada 9 nu exista laughing

| Nera_Nero_1990 a răspuns (pentru NoNaamexD):

Perioada 9 nu exista!