| anonim_4396 a întrebat:

Cum se zice la "da" si "nu" in Japoneza?

Răspuns Câştigător
| EuSiDoarAtat123 a răspuns:

Da- はい (se citeste cev agen hai)
nu- しない (se citeste ceva gen siitei-unde al doilea i are caciulita)

8 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Traiasca Google Translate!
Toti sunteti buni la toate limbile atata timp cat exista el...

| LadyDy01 a răspuns:

Da = Hai https://translate.google.ro/? q=nu%20in%20japoneza&psj=1&bav=on.2,or.r_qf.&biw=1024&bih=673&um=1&ie=UTF-8&hl=ro&sa=N&tab=wT#ro/ja/da

Nu=Sinhai poti sa asculti si pronuntia: https://translate.google.ro/? q=nu%20in%20japoneza&psj=1&bav=on.2,or.r_qf.&biw=1024&bih=673&um=1&ie=UTF-8&hl=ro&sa=N&tab=wT#ro/ja/nu

| Gekkō a răspuns:

Shinai e de pe google translate si inseamna Nu Fac (suru-a face, nai-negatie)
DA - HAI (hai)
NU - IIE (iie)

| Hikarie a răspuns:

Da = hai
nu = iie

oricare alte expresii nu sunt corecte.

| AndraDea a răspuns:

Da=hai(se citeste)
Nu=siîtei

| MihaiYou a răspuns:

Da= はい
nu= しない

| fetitzatacuminte99 a răspuns:

Da=hai
nu=yada, iie

| Maior_Stefan_1999 a răspuns:

Da=はい(Hai) si Nu=しない(Shinai)