| anonim_4396 a întrebat:

Cum tranform un numar de grame in moli (la CHIMIE)?

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mol
Molul (numit și moleculă-gram atunci cînd se referă la molecule) este unitatea de măsură fundamentală în SI a cantității de substanță. Simbolul pentru această unitate de măsură este "mol" (nu se schimbă la plural). Termenul mol este atribuit chimistului german Wilhelm Ostwald, cunoscut pentru lucrările sale în domeniul catalizei, echilibrului chimic și al vitezei de reacție.
Definiție

Molul este cantitatea de substanță dintr-un sistem care conține un număr de entități elementare egal cu numărul de atomi din 12 grame de carbon 12.
Cînd se folosește această unitate de măsură trebuie precizată specia de entități elementare considerate (molecule, atomi, electroni, ioni, alte particule sau grupuri de particule).
Explicații

Numărul de atomi din 12 g de 12C este egal cu numărul lui Avogadro (6. 0221415 × 1023 conform datelor actuale). Considerînd definiția numărului lui Avogadro, bazată pe unitatea atomică de masă, molul se poate defini în mod echivalent astfel:

Un mol este cantitatea de substanță a cărei masă exprimată în grame este egală cu masa atomică a acelei substanțe.
De exemplu, fierul are masa atomică 55, 845; prin urmare 1 mol de fier are 55, 845 g.

Precizarea speciei de entități elementare este necesară deoarece cantitatea de substanță măsurată în moli depinde de aceasta. De exemplu, 18 grame de apă conțin 1 mol de molecule dar 3 moli de atomi. În practică însă chimiștii se referă aproape exclusiv la molecule.

Din motive istorice, molul este legat de gram, un submultiplu al unității fundamentale kilogramul. Pentru a evita acest lucru adesea definiția se enunță înlocuind 12 g cu 0, 012 kg. De asemenea, anterior a existat și o definiție a kilomolului, bazată pe masa de 12 kg de carbon. În prezent kilomolul este doar un multiplu al molului.

| nonameih0000 a răspuns (pentru MMihai):

Citisem asta inainte sa pun intrebarea si nu am inteles. 510 g =? mol
Si cum aflu?

| BarBye a răspuns (pentru nonameih0000):

Depinde acele 510g ce reprezinta. carbon fier... etc happy

| MMihai a răspuns (pentru nonameih0000):

La chimie nu înveți, la matematică nici atât!
Ce faci tu ca elevă?

| Melek27 a răspuns (pentru MMihai):

Fratee.o cunoshti ca sa'i poti spune asta?! O_o

| MMihai a răspuns:

Ce substanță este?
la NaCl un mol este greutate lui Na + greutatea lui Cl,
Masă atomică 22, 98977 u, adică 23 + Masă atomică 35, 453 u adică = 23+35, 5=58, 5 grame de NaCl==un mol de NaCl
Un mol de H2SO4, înseamnă atâtea grame de H2SO4= 2 + 16 x4 +32= 98 grame de H2SO4

| wizopo2 a răspuns:

Pai te iei dupa formula n(nr de moli)= g substanta supra masa molara ( y-ul acela invers) Si din formula asta poti transforma.

| scrigroup a răspuns:

Depinde grame de ce?

exemple:
1 gram / mol este egal cu 0. 017906706 fier
https://www.qtransform.com/......n-fier.php

dar 1 gram / mol este egal cu 0. 003898332 molecule de sulf
https://www.qtransform.com/......e-sulf.php

sper sa te ajute

| Alexandru1003 a răspuns:

Daca iti zice ca ai 20 gramde de H2SO4(acid sulfuric) imparti cantitatea la masa lui moleculara adica 98
20/98= 0,2 moli acid sulfuric
Deci, regula este asta Nr.moli=m/M
une m=cantitatea in grame a subtantei respective
M=masa moleculara a substantei respective