| hanks a întrebat:

Cum va pregatiti pentru un examen? cum sa inveti fara sa fi nevoit sa tocesti?

8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca înveti si te pregatesti la timp, ai o buna memorie, participi la cursuri si inveti foarte bine in cursul anului, nu mai este nevoie sa tocesti si sa devii stresat la examen.

| Kassandra1408 a răspuns:

Iau un supliment alimentar 100% natural, sunt atenta la ore, nu PREA chiulesc, ascult muzica in timp ce invat( gen iMusic sau Brainspeak sau BrainSync) facv braintraining de cateva ori pe saptamana, inainte sa invat ies la aer sa imi oxigenez creierul si mananc o bucatica de glucoza, citesc ca sa imi dezvolt vocabularul, am invatat sa scriu cu mana stanga pentru a stimula ambele emisfere ale creierului si fac exercitii de concentrare :http://www.armonianaturii.ro/......96-articol
BAFTA!

| 16.laura.16 a răspuns:

Pai eu una imi fac scheme, subliniez datele importante, nu incerc sa memorez un lucru daca nu l-am intele. Apoi ies undeva sa ma relaxez(doar nu o sa ne stresam, nu-i asa).

| BybyBlondina a răspuns:

Sall.
Invata logic...(schematic).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Eu aveam o metoda mai ciudata, dar asta fiindca am o memorie f proasta si nu pot sa retzin ceva decat daca inteleg perfect. Aveam "melodia de invatat" lasata mereu pe repeat. Imi scoteam ideile principale cu liniute si punctuletze, ca o schema. Dupa ce mai citeam de 2-3 ori ma duceam sa ii "povestesc" maica-mii. Ea isi facea treaba si eu ma tineam dupa ea sa ii zic ce descoperiri facusem. (saraca :)) ). Faza e ca, explicand altcuiva, imi clarificam mie totul. Si la examene imi venea mereu in minte melodia aia si imi aduceam aminte totul :D. Si mai luam si note mari cand altii luau note mici.
Uite si melodia mea de invatat: Mike oldfield de pe tubular bells3. http://www.youtube.com/watch?v=G7XeXpMc3lQ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum depinde la ce materie. daca e o materie ca romana, atunci citeste cartile pe care le ai de citit, incearca sa intelegi actiunea, personajele, si vei putea rezolva orice subiect, asta daca stii cat de cat limba romana.
Daca e o materie ca matematica, atunci e cam impropriu spus ca te pregatesti pentru examen, nu poti sa recuperezi intr-o saptamana sau in cateva zile ceea ce trebuia sa faci un semestru sau un an. sau mai multi ani. depinde la ce fel de examen te referi happy

| freeman a răspuns:

Ceau.Pai ahmz trebuie sa citesti asa in mare sa intelegi esenta temei subiectului respectiv dupa care o citesti inca de vreo 5 ori gen si incepi sa repeti in minte sa vezi daca stii relata ce ai citit si cum stii. E chiar atat de simplu crede ma.

| Cristian110194 a răspuns:

Ceau! eu unu incerc sa invat tip arbore genealogic.Stiu ca suna ciudat, dar mi se pare cel mai simplu.Intai chestiile de baza apoi ce se leaga de ele si tot asa.La mine de rezultate.