| SnYcK3rS a întrebat:

Cum vi se pare facultatea de jurnalism din cadrul Universitatii Bucuresti? As vrea raspunsuri doar de la cei care au urmat sau urmeaza aceasta facultate.

Cum e admiterea? Am inteles ca se da examen la gramatica romana, ar fi nevoie de meditatii la gramatica pentru examen?

Se face si vreo limba straina? Daca da, care?

Am inteles ca facultatea nu are un sediu stabil, adica o parte e prin facultatea de chimie, alta parte prin cea de economie, parca, nu?

Astept cat mai multe pareri, informatii si impresii

Funda!big grin

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La admitere la Jurnalism, ULTIMUL criteriu de departajare, în cazul candidaţilor cu aceleaşi note, este media generală de BAC.

"1. Admiterea la forma de învăţământ cu frecvenţă (zi):

Pentru anul universitar 2013-2014 au fost alocate 135 locuri la buget, dintre care 3 locuri pentru romi.

Admiterea se face pe bază de concurs organizat pentru absolvenţii de liceu cu diplomă de bacalaureat şi constă într-o probă scrisă – Limba română, creativitate şi expresivitate, cu 3 subiecte:
1. Subiect de limbă română cu itemi de tip grilă;
2. Subiect de narațiune;
3. Subiect de argumentare.

Notarea fiecarei lucrari se va face cu note de la 1 la 10, astfel: maxim 3 puncte pentru fiecare subiect, la care se adauga 1 punct din oficiu.
La admitere nu se ia în considerare media de la bacalaureat și nu există locuri speciale pentru laureații olimpiadelor pe materii din învățământul preuniversitar.

Proba de concurs este comună. Înscrierea, repartizarea și înmatricularea se vor face pe programe de studii.

Criteriile de departajare în cazul mediilor egale
În cazul în care sunt mai mulți candidați cu aceeași notă pe ultima poziție la locurile finanțate de la buget, conform cifrei de școlarizare, se vor aplica următoarele criterii de departajare:
1. Nota de la naraţiune.
2. Nota de la argumentare.
3. Media generală de la bacalaureat." - SURSA :
http://www.fjsc.unibuc.ro/home/licenta/informatii-despre-admitere

Se fac şi limbi străine ( engleză, franceză ) :
https://docs.google.com/......ps?/viewer

Vezi alte detalii la linkul oficial :
http://www.fjsc.unibuc.ro/home/

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

Sincer nu urmez faucltatea dar stiu cate ceva depre ea.e o facultate ce nu iti da mare bataie de cap dar sincer e o pierdere de vreme

| Public22 a răspuns:

Imi pare rau, dar nu te pot ajuta, si pe mine m-ar interesa aceasta facultate.