| georgik_8001 a întrebat:

Cunoasteti niste reguli de pronuntie la lb. franceza?

Răspuns Câştigător
| daiana a răspuns:

Reguli de pronunţie

- oo se citeşte u; exemple: book [buk] = carte, roof [ruf] = acoperiş; dar există şi câteva excepţii, cuvinte în care doi de o nu se citesc u: door [dor] = uşă, floor [flor] = podea, blood [blăd] = sânge
- ee se citeşte e
- a se citeşte e, ei, ă, a, în funcţie de poziţia sa în cuvânt
- u se citeşte u, ă
- i se citeşte i, ai
- w se citeşte întotdeauna u
- ir se citeşte ăr
- all se citeşte ol
- ation se citeşte eişn
- ch se citeşte ci
- sh se citeşte ş
- er se citeşte ăr
- ce se citeşte s
- th se citeşte s sau z cu vârful limbii între dinţi; la scrierea fonetică a cuvintelor pentru acest sunet va fi folosit semnul š pentru s cu limba între dinţi şi semnul ž pentru z cu limba între dinţi.
- ght se citeşte t
- cuvintele care încep cu kn-, ca nu se pronunţă în nici un fel, pronunţia începe cu n; exemplu: know se citeşte [nău] = a şti.
- cuvintele care încep cu psy- se pronunţă începând cu sunetul s; exemplu: psychology se citeşte [saikalăgi] = psihologie.

Alfabetul

a = ei
b = bii
c = si
d = dii
e = ii
f = ef
g = gii
h = aici
i = ai
j = gei
ca = kei
l = el
m = em
n = en
o = ău
p = pii
cu = kii
r = ar
s = es
u = tii
v = vii
w = dabăl iu (double u)
x = ecs
y = uai
z = zii, zet

Ex. 1
Spuneţi-vă numele pe litere.
Exemplu: ALEXANDRA DEMETRIAD – ei el ii ecs ei en dii ar ei dii ii em ii tii ar ai ei dii

Ex. 2
Repetaţi literele alfabetului de mai multe ori aşa cum se citesc ele în lb. engleză până vă obişnuiţi cu acest mod de a citi pe litere. Faceţi acest exerciţiu, de a spune pe litere numele cuiva, de mai multe ori pe zi.

Pronumele personal

I = se citeşte „ai", se scrie cu literă mare oriunde în propoziţie şi înseamnă eu.
You = se citeşte „iu" şi înseamnă tu, dv., voi.
She = se citeşte „şi" şi înseamnă ea, persoană. În limba engleză orice lucru şi orice fiinţă care nu este om se denumeşte cu pronumele personal it.
He = se citeşte „hi" şi înseamnă el, persoană
It = se citeşte „it" şi înseamnă el sau ea pentru orice altă fiinţă în afară de om şi pentru lucruri, noţiuni abstracte, etc.
We = se citeşte „ui" şi înseamnă noi.
They = se citeşte „žei" şi înseamnă ei/ele atât pentru oameni cât şi pentru celelalte substantive.

Practică:

I am [ai em] = eu sunt
I am Helen [ai em Helăn] = eu sunt Elena.
I am Marius [ai em Marius] = eu sunt Marius.
I am from Romania [ai em from Romeinia] = eu sunt din România.
I am from England [ai em from Inglănd] = eu sunt din Anglia.
I am from Timişoara [ai em from Timişoara] = eu sunt din Timişoara.
I am from London [ai em from Landăn] = eu sunt din Londra.

Romania, England, France, Italy, Germany, Spain
[romeinia inglănd frans ităli germăni spein]

Timişoara, Bucharest, London, Paris, Rome, Berlin, Madrid
[timişoara biucărest landăn peăris roum bărlin mădrid]

Exerciţiu: practicaţi, scris şi oral, propoziţiile de mai sus schimbând numele ţărilor, oraşelor şi numele de persoane. Reţineţi că numele proprii de regulă nu se traduc, ci rămân scrise şi citite ca în limba de origine, cu câteva excepţii, precum Bucharest şi Rome (= Roma).

Verbul a fi = to be [tu bi]

I am [ai em] = eu sunt
You are [iu ar] = tu eşti, voi sunteţi
She is [şi iz] = ea este
He is [hi iz] = el este
It is [it iz] = ea, el este
We are [ui ar] = noi suntem
They are [žei ar] = ei, ele sunt

Exerciţiu: repetaţi cu voce tare conjugarea verbului de mai multe ori. Reţineţi că I am nu înseamnă eu am, ci eu sunt, iar are înseamnă eşti, sunteţi, suntem, şi nu are, avem, aveţi. Încercaţi să reţineţi şi să vă amintiţi mereu acest lucru pentru că foarte uşor pot fi confundate cele două forme cu verbul românesc a avea.

Practică:
You are Helen, you are from England = tu eşti Elena, tu eşti din Anglia.
[iu ar helăn iu ar from inglănd]
She is Maria, she is from Spain = ea este Maria, ea este din Spania
[şi iz Maria, şi iz from spein]

He is Jean Paul, he is from France = el este Jean Paul, el este din Franţa
[hi iz jan paul, hi iz from frans]

We are Mauro and Laura, we are from Italy = noi suntem Mauro şi Laura, noi suntem din Italia
[ui ar mauro end laura, ui ar from ităli]

They are Hilda and Hans, they are from Germany = ei sunt Hilda şi Hans, ei sunt din Germania
[žei ar hilda end hans, žei ar from germăni]

Exerciţiu: construiţi în mod asemănător încă 7 propoziţii, folosind alte nume de personaje şi numele oraşelor din care vin ele.

Saluturile:

hello [helău] = bună ziua, salut; este o formulă de salut folosită pe scară foarte largă, atât ca mod de adresare formal cât şi uzual.
hi [hai] = salut, bună; formulă de salut foarte uzuală însă folosită între prieteni, între persoane care se cunosc.
how do you do [hau du iu du] = bună ziua; este o formă foarte politicoasă de salut folosită mai ales atunci când interlocutorul are un rang social foarte mare, de exemplu dacă v-aţi întâlni cu regina Angliei, nu vă este permis, de normele de politeţe, s-o întâmpinaţi cu Hello, ci cu How do you do.
good morning [gud morning] = bună dimineaţa
good afternoon [gud aftănun] = bună ziua
good evening [gud ivning] = bună seara
good night [gud nait] = noapte bună
good bye [gud bai] = la revedere
bye bye [bai bai] = pa, pa
see you soon [si iu sun] = pe curând, ne vedem curând
have a nice day [hev ă nais dei] = (să ai/aveţi) o zi frumoasă

Exerciţiu: repetaţi de mai multe ori toate saluturile, până le învăţaţi.
Practică :

Helen : Hello, I am Helen, I am from London, England. What is your name?
Marius: Hello, Helen. I am Marius, from Bucharest, Romania. He is Jean Paul, from Paris,
France.
Hellen: Hello, Jean Paul, nice to meet you.
Jean Paul: Nice to meet you too, Helen. Have a nice day!
Helen: Thank you! Bye bye!

Vocabular:

what [uat] = ce, care
your [iuăr] = al tău, a ta
name [neim] = nume

What is your name? = care este numele tău, cum te cheamă?

nice [nais] = drăguţ, drăguţă, plăcut
to meet [tu miit] = a (se) întâlni
too [tuu] = de asemenea

nice to meet you [nais tu miit iu] = mă bucur să te/vă cunosc
nice to meet you too [nais tu miit iu tuu] = şi eu mă bucur să te/vă cunosc

thank you [šenk iu] = mulţumesc

sper ca te-am ajutat. love struck
daca mai vrei si alte exemple imi poti lasa un mesaj privat. :*

2 răspunsuri:
| vintagegreen a răspuns:

1. ou se citeste u, ex loup
2. oi se citeste oa, ex mois, bois
3. au se citeste o, ex l'auto, jaune
4. eau se citeste o, ex l'eau, peau
5. ch se citeste ş, ex chocolat, chiffre
6. ei se citeste e, ex baleine, reine
7. ai se citeste e, ex lait
8. ais, aient, ait se citesc e, ex il portait
9. ill se citeste ii, ex fille
10.ge/gi se citesc si, ex cage
11. ce/ci se citesc s, ex merci
12. gn se citeste ni, ex montagne
13. ail se citeste ai, ex travail
14. ti se citeste si, ex notification
15. eil se citeste ei, ex apareil
16. in se citeste en, ex inviter
17. ph se citeste f, ex phare
18. en se citeste an, ex enquete
19. cu se citeste c, ex magique
20. u se citeste ui, ex huile
21. alors, bonne chance avec la prononciation!

| mihaela23_8768 a răspuns:

1. ou=u
2. oi=oa
3.au=o
4. eau=o
5.ch=s
6. ei=e
7.ai=e
8. u=iu
9. eil=el
10.ph=f
11. y=i
12. c=s
13.ail=ai
14.ais, ait, aient=e