| sara2523 a întrebat:

Cuvantul "testurile"(tesut,material)este format prin conversiune sau prin derivare? azi am avut teza la romana si ne-a pus aceasta intrebare si ne-am certat. jumatate de clasa zicea ca e format prin conversiune,cealalta jumatate, prin derivare. eu una am scris conversiune deoarece vine de la vb a tese. am dreptate? si nu va temeti sa va spuneti opinia ca pana la urma toti mai gresim! funda

1 răspuns:
| CryChristiAN a răspuns:

Nu are cum sa fie prin derivare pentru ca este doar articulat. Depinde de context. Prin conversiune, dar depinde de context.