| Mistik a întrebat:

big grin Dau funda. Un cui de fier cu masa de 2, 24g se introduce intr-o solutie de sulfat de cupru de concentratie 20%. Determina cantitatea de cupru depusa si masa solutiei de suflat de cupru folosita daca se consuma 40%din masa fierului.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaa dna e e de vina ca ne-a da-o pre grea
nu?

| deea_8404 a răspuns:

Fe+CuSO4=FeSO4 + Cu(la Cu aici poti pune o sageata in jos fiindca se depune)
sub Fe si Cu tragi bare si le scrii masele moleculare
calculezi 40% din 2, 24g si pui deasupra fierului, iar de acolo vei scoate si cuprul
apoi pentru a calcula cat sulfat de cupru s-a folosit trebuie sa scoti tot de pe reactie, iar de aici e simplu, banuiesc ca stii formula concentratiei, CuSo4 scos de pe reactie reprezinta md... sper ca te-am ajutat