| xXMomo185 a întrebat:

In curand dam test la chimie si habarnuam cum sa rezolv problemele cu puritate si concentratie. Va arat o problema care cuprinde ceea ce nu stiu:
Se introduce un cui de fier de puritate 70 la suta in 800 g solutie sulfat de cupru cu concentratia de 80 la suta.Calculati:
a) Masa cuiului
b)Numarul de moli si masa cuprului
c)Masa totala a amestecului final
d)Masa si numarul de moli de sare
e) masa solutitei finale
f) Concentratia solutiei finale
Nu vreau sa imi rezolvati problema. Vreau doar site-uri care sa ma ajute sa o rezolv.(sc de categorie). Fundalove struck

1 răspuns:
| codrutfjgh a răspuns:

Pai. Dupa cum sti:
concentratia=md/masa solutiei x100%
puritatea=p=(m p/m imp) *100
m p=masa pura
m imp=masa impura
nr de moli=m/M
m care il afli aici este de fapt md
faci si ecuatia reactiei, pui coeficientii si ajutandu-te de ecuatie vei afla nr de moli din fiecare substanta ceruta, iar pentru masa folosesti formula m=n*M
Poate te ajuta si:
http://ro.scribd.com/doc/35303865/Calcule-chimice