| cosmincuriosu97 a întrebat:

Da-timi si mie niste locutiuni substantivale cu sinonimele lor

care da mai multe

1 răspuns:
| LeiAdrian a răspuns:

Iata cateva locutiuni substantivale : aduceri-aminte = amintiri; pareri de rau = regret; bagare de seama = atentie; luare in seama = incredintare; tinere de minte = memorie; luare-aminte = grija, atentie; punct de vedere = opinie, parere; bataie de joc = batjocura; bataie de cap = suparare; dare de mana = darnicie; nebagare de seama = neatentie; scapare din vedere = uitare, omisiune; pierde-vara = ratat; gura-casca = curios; papa-lapte = bleg. Sinonimele lor le-am pus dupa egal.