| xDivineAngel a întrebat:

Imi puteti da exemple de locutiuni substantivale(10)?

9 răspunsuri:
| FursecCuCiocolata a răspuns:

Mda. nu inteleg de ce va faceti temel pe TPU. waiting de aia e scoala prietenaswinkinglaughing sa inveti la ealaughing daca nu iti preda profa/proful nu iti mai dadea tema asta.winking si daca ti-a dat-o sigur ai invatat sa na, e mai usor sa ii intrebi pe astia de pe TPU. laughing [ei sunt mai prosti ca iti zic nu?laughing. ]

| Azoitei_Emanuel_2001 a răspuns (pentru FursecCuCiocolata):

Nici nu stii sa scrii si mai comentezi la postarile altora

| Roxytza_1134 a răspuns:

Aducere aminte, bagare de seama, luare aminte, Cel de Sus, parere de rau, facere de bine, bataie de cap, tinere de minte, bataie de joc, punct de vedere.
Sunt 10 si sper ca te-am ajutat, si sa iei nota mare la romana
succes >big grin

| aurelian_4480 a răspuns:

Parere de rau (regret)
tinere de minte (memorie)
aducere aminte (amintire)
bagare de seama(atentie)
luare-aminte (grija atentie)
punct de vedere (parere)
bataie de joc (batljocura)
bataie de cap(suparare)
dare de mana (darnicie)
neb agare de seama (neatentie)
cred ca te-am ajutat
funda te rog

| aurelian_4480 a răspuns:

Funda te rog

| bobosf a răspuns:

Daca vrei sa afli mai multe despre locutiunile substantivale poti gasi aici http://www.cursuri-online.info/gramaticaromana/locutiuni-substantivale/

| Urmichange a răspuns:

Punct de vedere opinie, parere
bataie de joc batjocura
bataie de cap suparare
dare de mana darnicie
nebagare de seama neatentie

| Miss1999 a răspuns:

Parere de rau (regret)
tinere de minte (memorie)
aducere aminte (amintire)
bagare de seama(atentie)
luare-aminte (grija atentie)
punct de vedere (parere)
bataie de joc (batljocura)
bataie de cap(suparare)
dare de mana (darnicie)
nebagare de seama (neatentie)
luare aminte(grija)
scapare din vedere(uitare)
papa-lapte(bleg)
pierde-vara(ratat)
gura-casca = curios
funda?happythinking

| DeNisKa1 a răspuns:

Parere de rau (regret) tinere de minte (memorie)aducere-aminte (amintire) bagare de seama (atentie) luare-aminte (grija, atentie)