| ioana181 a întrebat:

Daca a avut cineva de facut o paralela intre povestire si nuvela imi poate spune cam care este structura unui astfel de eseu?

1 răspuns:
| akadeaa a răspuns:

Deosebiri nuvelă - povestire:
Nuvelă
- tendinţa spre obiectivare a nuvelei (naraţiunea la persoana a IlI-a)
- autorul nuvelei îşi construieşte personajul prin mai multe detalii
- raportul cu realitatea: nuvela urmăreşte realizarea verosimilităţii
Povestire
- caracterul subiectiv, prin situaţia de transmiţător a naratorului (naraţiunea la persoana I)
- autorul povestirii este mai interesat de situaţia epică în care se află personajul
- povestirea poate porni de la date mai îndepărtate ale realului (întâmplări senzaţionale sau insolite), dar perspectiva narativă susţine iluzia autenticităţii