| Anonimuserr a întrebat:

Dacă am de făcut un proiect de cercetare şi am mai multe surse dar fără editură, anul apariţiei (adică nu este ceva oficial) şi am doar cursul domnului profesor în format electronic pdf sau doc, iar eu trebuie să copiez de acolo. Cum fac? Nu înţeleg. Cum pun ibidem, idem, optcit, sau apud? Dacă este un curs propriu zis care şi el conţine surse bibliografice, sau chiar dacă nu conţine, şi vreau să iau din textul profesorului meu, cum îl citez dat fiind faptul că este un curs în format electronic, evident fără editură, an, locaţie etc. Ce aş putea să scriu la note de subsol?
Vreau să-mi explicaţi bine să înţeleg. Să-mi explice cei care au făcut şi ei aşa sau care se pricep la partea asta de citare ştiinţifică. Sper că aţi înţeles cum am explicat.
Vă mulţumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa citezi din sursele citate de profesor. Daca vrei sa-l citezi pe profesor ii scrii numele, apoi vei scrie note de curs la (denumirea materiei respective), fara an si pagina.
De ex.: Prof.univ.Ion Ionescu, Note de curs la Drept civil, Teoria generala a obligatiilor, in format electronic, fara an, pag.127.
Dupa ce l-ai citat o data poti sa folosesti, dupa caz, sintagmele ibidem, idem, apud, etc. Numai bine!

| Anonimuserr explică:

Am înţeles, deci nu mai scriu, evident editura etc an pentru că este în format electronic nu? Sau pot lua fraze care şi el le-a citat si sa le copiez la mine şi nu-l mai citez pe profesor îl citez pe Arend Lijphart să zicem direct pentru că şi profesorul a luat fraza din autorul X, aşa o iau şi eu. E acelaşi lucru nu?