| Anda357763 a întrebat:

Am o lucrare de făcut..am pus sursele prin citare chicago (recomandată de profesor) și la final, bibliografia.

Dacă am pus sursele prin citare și am bibliografie, mai trebuie să mai pun și notă de subsol? Dacă da, ce scriu acolo?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Unde altundeva ai facut indicatia sursei citatului folosit, daca pagina care contine repectivul citat nu are nota de subsol?!
Observ ca nu prea ai habar! te vei lamuri daca consulti ghidul de tehnoredactare: http://www.emanuel.ro/......e-UEO1.pdf

| Anda357763 explică (pentru alessia5158):

Am spus că sursele informației le-am indicat prin citare la sfârșitul paragrafelor ( citare în stil chicago, apare intre 2 paranteze la sfârșitul paragrafului/propoziției; profesorul a zis că e mai ușor de urmărit așa; decât prin note de subsol) ..totuși, eu am întrebat frumos dacă e bine să fac așa și să nu mai pun neapărat notă de subsol (decât unde este cazul - ex. niște cauze enumerate) ..pentru că am și bibliografie. La restul, am citare cu sursele care se regăsesc și în bibliografie, de asemenea și sursa de la nota de subsol.
Iar acum, în condițiile în care eu am întrebat frumos, că na, nimeni nu se naște învățat, la ce pnm te trezești să răspunzi așa?! Dacă nu aveai chef, puteai să nu răspunzi. happy