| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am întrat peste cineva in curte mai multi seara și l-am bătut(la intrarea in curte), deși el ne amenință că ne ia gatul și se vede pe camere cum vine cu o bata după noi, deși el are carnet de nebun, nu știu dacă are și dunga roșie pe buletin, ce poți pati? Nu se vede pe camere cum l am bătut, doar cum am întrat în curte.

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ati intrat in curtea lui.
Incalcarea proprietatii.
Ce mai vreti? Sa scapati cu fața curată?
Bine că nu a avut vreo puscă.
Nu mai scriai acum pe TPU.

| Simpatic a răspuns:

Are importanta daca cineva este nebun sau nu atata timp cat voi ati intrat pe proprietatea lui?

cred ca fapta de intrare pe proprietatea cuiva este cea descrisa la art.224 din codul penal, unde mai adugam fapta de lovire!

Art 224 Violarea de domiciliu

(1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul în care fapta este săvârşită de o persoană înarmată, în timpul nopţii ori prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

| bogdyZ a răspuns (pentru Simpatic):

Pai dacă vine spre tine cu cuțitul, cu bata care se vede clar pe camere ca noi fugim și vine după noi, apoi când te faci spre el fuge și îl prinzi abia la întrare în curte ce vrei sa faci

| Simpatic a răspuns (pentru bogdyZ):

Iti dau un exemplu cineva flutura cutitul de la balcon si ameninta ca ma omoara, eu fiind pieton
intru peste el in casa spargandu-i usa, ii iau cutiul si il lovesc in mod repetat cu pumnii si picioarele
el are vina ca mi-a adus amenintari, dar eu intru la loviri si violare de domiciliu etc

deci da si in cazul vostru, cel care v-a amenintat si provocat va fi tras la raspundere dar si voi pentru ce ati facut!
te inteleg, totusi el fiind "nebun" are oarece circumstante atenuate, si el poate scapa mai usor, dar depinde de multe chestii nu sunt eu in masura sa dau verdicte ci Instanta, judecatorul!

| darrio2007 a răspuns (pentru bogdyZ):

Poate veni cu orice. Voi ce cautati in ograda lui? Omul se apără.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun dar te-ai asigurat de puscarie, fiindca ai incalcat ilegal propietatea cuiva si apoi l-ai lovit in cunostinta de cauza, deci dosar penal si posibil puscarie pentru toti care l-ati batut, daca ajunge prin spital sau moare.

PS NU exista carnet de nebun si nici dunga rosie pe buletin, aia este o minciuna inventata de batrani, ca sa speri copii mici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal sau mai bine zis dosare penale.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar care a fost motivul pentru care l ati batut? Ce va facut?

| johnnny123 a răspuns:

Deci ați intrat mai mulți peste el în curte și l-ați bătut? Felicitări, aveți șanse mari să faceți închisoare dacă depune plângere. Violare de domiciliu + lovire sau alte violenţe, plus faptul că ați fost mai mulți, deci în mod clar o acțiune premeditată.

Și pe care ai recunoscut-o public pe internet chiar acum, deși "nu se vede pe camere".

| StoicAnalysis a răspuns (pentru johnnny123):

Din categoria : Dumb as fu&k

| johnnny123 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Mai era ieri unul pe aici care întreba dacă poate să depună plângere la poliție pentru că a dat șpagă unui polițist ca să-l treacă la traseu și nu l-a trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se numește violare de domiciliu.
Voi de de v-ați pus la mintea lui, mai ales daca are probleme psihice?
Cred că ați făcut-o din teribilism nu că v-au deranjat așa de mult amenințările lui.

| ioana748 a răspuns:

De obicei astfel de probleme se rezolva cu politia.
Voi trebuia sa mergeti la politie sa anuntati ca o persoana cu probleme psihice ameninta cu cuțitul.El este un om bolnav, amarat care are nevoie de ajutor medical.
Ce ati facut voi se numeste violare de domiciliu si vatamare corporala.
Depinde cum va intelegeti cu victima.
Dar fiecare isi asuma ceea ce face.
Puteti face puscarie sau nu, depinde de judecător.
Pacat,

| darrio2007 a răspuns (pentru ioana748):

Hai ca esti amuzantă! Sa mearga la Politie sa declare ca o persoana cu probleme psihice i-a atacat dupa ce ei au intrat in curtea lui?

| ioana748 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu, inainte ar fi trebuit si sa nu intre in curtea omului.

| darrio2007 a răspuns (pentru ioana748):

Asta stim toti care am citit aceasta intrebare.
El acum regreta ce a facut si nu stie cum sa para nevinovat.

| ioana748 a răspuns (pentru darrio2007):

O sa i afecteze mult timp viata, ca ramane si cu cazier.
Bine ca nu s-a intamplat ceva mai grav.
Oricum nu le era teama de acel om daca au intrat peste el.
Cred ca o sa le dea ceva facultate.
Iarasi spun, pacat.

| newaccountbye a răspuns:

Ce ați căutat să intrați peste om in curte? Se numește legitima apărare faptul ca a amenințat, până la urmă erați pe proprietatea lui.
Art 224 Violarea de domiciliu

| MusatEcaterinaPapadima a răspuns:

Sunteti la mana lui, daca nu depune plangere va luati amenda si dosar penal. eu zic sa mergeti la om cu un coniac sa il mai imbunati

| Adelinos a răspuns:

Sunt mai multe infracțiuni.
Ar fi bine să vorbiți cu acea persoană și să vă împăcați deoarece sunt infracțiuni care au ca mod de sesizare plângerea prealabilă.