| eduardooo a întrebat:

Daca am pe primul semestru media 5 iar pe al doilea 4 se rotunjeste la 5?

Răspuns Câştigător
| AlexCuriosul101 a răspuns:

Nu nu se va rotunji, vei avea media 4, 5. Iar ca sa promovezi iti va trebui pe al doilea semestru de la 5 in sus. Funda?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media anuala nu se rotunjeste, conform ROFUIP, aprobat prin Ordinul MEN nr. 4925/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5)
Media anuală
la fiecare disciplină este dată de media aritmetică a celor două medii semestriale, calculată cu două zecimale exacte. Aceasta nu se rotunjeşte. La disciplina de învăţământ Educaţie fizică şi sport
media anuală
/calificativul se poate încheia şi cu media/calificativul de pe un singur semestru dacă elevul a fost scutit medical pe celălalt semestru."
La tine media anuala va fi 4, 50 si ramai corigent.

| 50cent50 a răspuns:

Iti va trebui 6 pe al 2-lea semestru sa treci

| eduardooo explică (pentru 50cent50):

Mie mi-au spus mai multi ca pe semestre nu se rotunjeste..si nu sunt sigur!
Nu stiu acuma. Depinde oare si de profesor?

Răspuns utilizator avertizat
| 50cent50 a răspuns:

De fapt tot 5 daca si pe prinu ai 5

| manoficial123 a răspuns:

Nu va ramane 4.50