| Deyutzzu25 a întrebat:

Daca apar la televizor fara acordul meu sau a parintelui/tutorelui si am sub 18 ani pot da in judecata televiziunea?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti da in judecata pe oricine.
Dar daca inregistrarea s-a facut in spatiu public, atunci ai toate sansele sa pierzi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Numai daca nu erai in loc public. Daca esti in loc public nu-i poti da in judecata. Daca ti-au luat un interviu si le-ai cerut ca acesta sa nu apara la TV ii poti da in judecata. Ei trebuie sa demonstreze ca au acceptul tau si al parintelui si nu te-au filmat cu camera ascunsa.

| OldSoul a răspuns:

Poti da in judecata, dar sansele sa castigi ceva sunt mici.
Depinde mult de circumstante, daca ai de suferit pe urma faptului ca ai aparut la televizor, da ii poti da in judecata, dar daca esti vazut neutru la televizor nu are nici un rost sa-i dai in judecata.

| untu a răspuns:

De ce sa dati in judecata? E doar o petrecere frumoasa si televiziunile are dreptul de a filma, inregistra si de a difuza la tv!

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai depinde, daca te-au filmat in trecere pe strada nu poti daca te-au filmat undeva facand ceva anume sau zicand ceva e altceva.

| Deyutzzu25 explică (pentru dragosbogdan001):

Cred ca a-ti vazut si voi la televizor. A fost la banchet in restaurant.

| K0sti a răspuns (pentru Deyutzzu25):

Asa si?

| Bula a răspuns (pentru Deyutzzu25):

Restaurantul e loc public.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru Deyutzzu25):

Nu prea cred ca ii poti da in judecata.