| aihwh a întrebat:

Daca aplic la o facultate in strainatate, da mai bine daca termin un liceu ca Sava/Lazar decat unul ceva mai slab? Chiar daca media de admitere e de peste 9, 50?

Mersi anticipat.

2 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Crede-ma ca in strainatate nimeni nu se intereseaza ce liceu ai facut si mai ales cat de bine e cotat respectivul liceu in Romania. Desi nu sunt direct interesata sa aplic la Universitatile din afara, am prieteni care au aplicat si stiu destul de multe lucruri despre criteriile care ar trebui indeplinite pentru a fi acceptat, atat din experientele lor, cat si din prezentari care au fost facute la noi in liceu de catre profesorii-diriginti, de catre psihopedagogul scolii sau de catre reprezentantii unor facultati din afara. In primul rand, la ei foarteimportante sunt activitatile de voluntariat, de aceea sfatul meu este sa te implici in cat mai multe dintre acestea si sa soliciti la final diploma/adeverinta din care rezulta participarea ta in respectivul proiect. Ai putea activa la anumite ONG-uri serioase, care ti-ar elibera adeverinte in acest sens si, de asemenea, nu rata nicio astfel de activitate de acest tip organizata la tine la scoala, asta daca se organizeaza. Foarte bine e sa dai examenele camvridge la engleza, sunt recunoscute de 99& din universitati. In plus, orice diploma de olimpiade, daca se poate olimpiade nationalee, e foarte impiortanta, precum si de la concursuri tematice de critica literara, creatieliterara, piese de teatru in limbi straine etc, acestea fiind doar cateva exemple. In plus, cand te hotarasti sa aplici, trebuie sa-ti afci o sctrisoare de intentie in care sa argumentezi de ce ai ales sa studiezi la ei, dar si sa te prezinti pe tine ca persoana, ce hobbyuri, interese si preocupari ai, care sunt aptitudinile tale si ce asteptari ai de la studiile universitare. Nu uita de 2-3 recomandari din partea profesorilor. foarte important e ca atat scrisoarea ta de intentie, cat si recomandarile profilor, sa fie scrise intr-o engleza impecabila pentru a fi luata in serios. ultima conditie ar fi sa ia bacul cu o medie mare, peste 9 ar fi ideal. Dar stai calma, liceul care il urmezi nu are importanta, nimeni de la respectiva universitate nu stie ca X e cel mai bun liceu din Bucuresti, iar Y cel mai slab. Te-ar ajuta sa urmezi un liceu bun doar oprin faptul ca ai acumula multe cunostinte si aptitudini, pentru a face fata cu brio cerintelor Universitatii, multe informatii cu privire la ce trebuuie sa faci pentru a fi acceptata la Universitatea respectiva, sanse de a participa in diferite proiecte/concursuri/activitati extrascolare etc. Succes!

| YouNoob a răspuns:

In strainatate studiile tale din Romania = 0