| Credinoameni a întrebat:

Dacă arunc o piatră de o anumită masă, cu o anumită forță şi parcurge o anumită distanță până intalneşte un perete sau un anumit corp. Cum imi dau seama ce forta este necesara pentru a trece prin perete, sau daca nu trece, ce distanță va intra în perete? Ce formule pot folosii?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

F = m*a, forța este egală cu masa inmultita cu accelerația, a2a lege a lui newton. Ca să afli forța necesara ca piatra să treacă prin perete trebuie să calculezi accelerația

A = F/m

Trebuie să stabilești cu ce forță arunci prima data și ce masă are obiectul prima dată, din cauză că nu cunoaștem rezistența specifica a peretelui.

7 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

"Ce formule pot folosii? "
Nu stii limba romana de clasa a 1-a si vrei formule de fizica de facultate?

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru KovacsB):

Vezi vere ca newton inveti pe clasa a 6hee hee, ce facultate visezi?

| KovacsB a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Esti destept tare daca tu in clasa a 6-a reusesti sa rezolvi o preoblema asemanatoare, dar am impresia ca este exact invers, nu ai inteles nici macar despre ce este vorba.
Ai auzit in clasa a 6-a la voi in sat deTeorema transformarii Impuls-Moment?

| Credinoameni explică (pentru KovacsB):

Scuze, n-am fost atent!

| DorinaBudusan a răspuns (pentru Credinoameni):

Nimeni nu e perfect, toți avem uneori "scăpări". Nu jigniți! Dansul are o problemă serioasă, să-i răspundem serios.

| Credinoameni explică (pentru DorinaBudusan):

Iți mulțumesc pentru bunătatea ta!

| MrAM a răspuns:

Im dau si eu cu parerea da nu sunt sigur. Ma. gandesc ca o fi legat de energia potentiala a pietrei si in calcul trebuie tinut cont de greutate, acceleratie da si densitatea pietrei si a peretelui.