| XSuperGamerHD a întrebat:

Daca azi nu am fost la scoala (joi) si maine nu am ora cu diriga pot sa aduc scutirea luni?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, actul de motivare a absentelor trebuie predat in termen de maximum 7 zile de la reintoarcerea la cursuri, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(6) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor se prezintă în termen de 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi sunt păstrate de către învăţătorul/ institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte, pe tot parcursul anului şcolar.
(7) Nerespectarea termenului prevăzut la alin. (5) atrage declararea absenţelor ca nemotivate."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da

| Sn4k3 a răspuns:

Se poate. Eu o duceam si dupa doua saptamani laughing

| Bizon95 a răspuns:

Iti faci prea multe griji... MORI TANAR tongue

| TomyBrave2019 a răspuns:

Ai noroc. Diriga mea e profa de mate și am în fiecare zi cu ea. Va să nu mai zic "ce de treabă e".
Normal, termenul de motivat absențele este de 7 zile. Ai timp

| AndreeaMC0718 a răspuns:

Sigur. Absențele se pot încercui și după câteva zile.