| Flavianadx a întrebat:

Daca ce inveti la liceu e asa de important incat dai un examen cand il termini, nu ar fi normal sa repeti examenul dupa cativa ani? Poate asa din 5 in 5 ani macar. Sa se vada ce mai stii din ce ai invatat?
Dar dupa ce ia BACul omul putin il mai intereseaza ce a invatat la liceu.
Sau poate ca e doar o traditie asa asta cu BACul?

7 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Pai bun. Ai luat BAC-ul. Trec 10 ani si ajungi ditamai patronu la nu stiu ce firma. Nu ti se pare un pic stupid sa dai iar BAC-ul? Si chiar daca l-ai da din nou ce s-ar intampla? Il pici si? Iei o nota la fel de buna ca prima data si... ce?

| Flavianadx explică (pentru Ineys):

Pt infiintarea unei firme se cer studii, diploma de multe ori. Nu e normal sa se verifice daca persoana mai detine cunostintele care i-au permis sa obtina diploma? Ce se presupune ca daca ai invatat ceva nu mai uiti niciodata?

| Ineys a răspuns (pentru Flavianadx):

Nu, nu e normal pentru ca dupa ce iei BAC-ul te duci la facultate unde trebuie sa inveti intr-un semestru poate de 2 ori cat ai invatat in tot liceul. Dupa mine, BAC-ul e o gluma pe langa o sesiune la facultate. Mereu ma amuza astia de-a 12-a care se plang atata ca au de invatat la bac 10 comentarii, sa faca 5 exercitii la matematica ce se repeta si mai stiu eu ce la proba 3. Fix pix, o jucarie.

| lussa a răspuns (pentru Ineys):

Toti ne plangem cand trecem prin niste provocari nemaiintalnite. Si cei de clasa a VIII-a se plang, nu mai zic de cei de clasa a IV-a sau a VI-a si de parintii lor stresati, chiar daca acele examene n-au nicio importanta.

| aneliram a răspuns:

Pai, dupa ce ia bacul se duce la facultate si se specializeaza pe o meserie, si încearca sa fie cat mai bun in meseria lui, de ce sa mai piarda timpul cu bac.ul.

| ioan452 a răspuns:

Nu-i important ce faci in școala in general, trebuie sa înveți matematica, romana, sa o stii cât sa nu fii analfabet, și o limba straina. Restul materiilor sunt doar sa fie acolo. Lucrurile care le înveți in viata sunt cele mai importante. Toți zic ca școala te pregeteste pentru viata dar ii o mare minciuna. Tu te educi și părinții. Tu îți formezi caracterul in timp nu școala.

| edit28 a răspuns (pentru ioan452):

Scoala te pregateste pentru viata dar nu pentru ca te invata nu stiu ce materie din carti, ci pentru ca te pune sa traiesti intr-un colectiv cu alte persoane de varsta ta, timp de ~6 ore pe zi.

Cat despre intrebare, examenul de la sfarsit e doar o dovada pentru cat de atent ai fost la scoala.