| anonim_4396 a întrebat:

Daca de exemplu pe primul semestru la facultate am 4 examene? Alea 4 examene le dau in aceeasi zi?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, le dai in perioada de sesiune care se intinde de la 2 la 4 saptamani depinde de fiecare facultate in parte

| mihai69 a răspuns:

Bineînțeles că nu!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În perioada sesiunii, vei avea de susținut mult mai multe examene în semestru I, nu doar patru! Acum, depinde și ce studiezi. Uneori, la noi erau programate și două examene într-o singură zi. De obicei, se dau la o diferență de 3-4 zile.

| Yukidaruma a răspuns:

Nu. Sesiunea de examene se întinde pe trei săptămâni iar fiecare examen este stabilit împreună cu profesorul. Teoretic ar trebui să fie respectată o pauză de minim două zile între acestea, dar de multe ori ajungi să le ai și în trei zile consecutive, cum am pățit eu, sau chiar în aceeași zi. La facultate dai examene sau colocvii- după caz - (cum ar fi la sport, engleză sau cursuri la care trebuie să prezinți proiecte, depinde de facultate) la toate materiile pe care le faci. În sesiunile de restanțe se poate întâmpla, dacă ai trei restanțe la trei cursuri, spre exemplu, acestea să se nimerească să fie în aceeași zi și la același intreval de timp, aceea este o situație mai dificilă întrucât trebuie să lași un examen cel puțin pe sesiunea următoare, dar depinde și de facultate.

| Pabibabum09 a răspuns:

Nuu, data va fi stabilită de profesorul care preda materia respectiva! Intr-un an studentesc exista 2 semestre, deci 2 sesiuni. +cea din toamna (pentru restanțieri). Succes! happy

| Adiav a răspuns:

Salut, nu le dai in aceeasi zi, se programeaza examenele in functie de profesor si de elevi(se poate decide si cand doresc ei, si cand este liber profesorul...sa nu aiba alte examenle in acelasi interval de ora)