| Eda21 a întrebat:

Ce înseamnă numărul de credite la facultate? De exemplu, pe primul semestru trebuie să ai un număr de 30 de credite, însă dacă aduni creditele de la examene sunt doar 26 de credite. Înseamnă că trebuie să îți alegi și din cursurile opționale pentru a putea completa nr de credite?

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Creditele sunt o consecinta a uniformizarii invatamantului la nivelul uniunii europene care a venit o data cu semnarea conventiei de la Bologna. Poti sa cauti mai mult pe google despre asta.

Ideea e ca ceea ce invatati in facultate se traduce in credite, credite care sunt recunoscute in orice tara a uniunii europene, asta le face si transferabile, deci cu creditele de aici te poti muta la o alta universitate deiversitate din europa daca vrei.

Acum, cat despre ce e un credit transferabil, depinde de la universitate la universitate dar definitia cvasi generala e un numar de ore pe care un student mediu trebuie sa le investeasca in materia aia pentru a lua nota de trecere. Daca la universitatea X un credit inseamna 40 de ore, inseamna ca pentru o materie de 5 credite, un student mediu trebuie sa investeasca 5x40 adica 200 de ore pentru a lua nota 5 la examen, in acele 200 de ore se include si participarea la cursuri, seminarii, laboratoare etc.

Cat despre creditele tale lipsa e posibil ca cele 26 sa fie pentru ceva discipline fundamentale si de specialitate iar destul de 4 sa fie rezervate pentru discipline complementare, adica niste cursuri optionale pe care o sa ti le alegi. Nu e sigur sa fie asa, ca fiecare universitate are alta formula, dar o sa va informeze cand incepeti.

Cand o sa mergi la scoala in toamna o sa trebuiasca sa semnezi contractul si acolo trebuie sa ai trecute disciplinele pe care le contractezi. O sa va explice decanul de an sau un om trimis de departamentul la care esti inscris.

PS: 95% din studentii din Romania n-au idee de ce ti-am zis mai sus deci daca bagi la cap deja ai un avantaj. happy

| mastadont a răspuns:

Da. pentru a completa numărul necesar de credite ai nevoie de niște opționale. Creditele înseamnă valoarea unui examen, dacă o să pici vreo unul o să ai de plătit în funcție de credite, la majoritatea facultăților. Deci dacă un examen picat are mai multe credite va fi mai scumpă restanța.