| LukaVocaloid a întrebat:

Daca esti in clasa a 9 poti fi exmatriculat din cauza absentelor?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exmatricularea se aplica numai in elevilor din cl.XI, XII sau XIII, pentru cei din cl. a IX si aX nu se aplica.
In schim poti ramane repetent daca media la purtare este sub 6, nota la purtare este scazuta din cauza absentelor.

| AvalohAlyn a răspuns:

Din ce stiu eu doar o sa iti scada nota la purtare mult fiindca 10 clase sunt obligatorii.Din clasa a 11-a te exmatriculeaza parca.

| Kaℓi a răspuns:

Nu conteaza clasa, daca absentezi mult nemotivat, zbori.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ţi-am citat prevederile legale la o întrebare anterioară :
http://www.tpu.ro/......-acesteia/

NU poţi fi exmatriculat din învăţământul obligatoriu, dar poţi rămâne repetent!

Toate cele bune.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din cauza absențelor, poți rămâne repetentă. Probabil ești și corigentă, și cu situația neîncheiată. Și absentarea (chiulul) e o 'boală', dacă ți-a intrat în sânge, greu te mai desprinzi de ea. Vorbește cu psihologul școlar, s-ar putea să te ajute.

Răspuns utilizator avertizat
| darkangel90 a răspuns:

Doar daca ai foarte multe
Dar daca ai putine pana in 200 si mai poti duce motivari sa ti le motiveze.
dar iti va scadea media la purtare.

| Negrescuu a răspuns:

Acum ai terminat școala esti cineva