| ShiftyIsXtreme a întrebat:

poti fi exmatriculat in clasa a 9a din cauza absentelor?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti sa fii exmatriculat in clasa a 9-a pentru ca :
1.invatamantul secundar inferior sau gimnazial cuprinde clasele V- IX, iar
invatamantul secundar superior sau liceal cuprinde clasele de liceu X-XII/XIII--- vezi articolul 23 din Legea educatiei nationale(http://legeaz.net/legea-educatiei-nationale-1-2011/art-23)
2. conform ROFUIP(http://www.gscfr.ro/regulamente/r-o-f-u-i-p/) :
Art. 127. (1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul următor, în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu, se aplică elevilor din învăţământul secundar superior, din anul de completare si din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul regulament sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ.
Art.128. (1) Exmatricularea fără drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ se aplică elevilor din învăţământul secundar superior şi din anul de completare, pentru abateri deosebit de grave, apreciate ca atare de către consiliul profesoral."

| UnCristian94 a răspuns (pentru alessia5158):

Abateri grave inseamna si sa faci absente?

| alessia5158 a răspuns (pentru UnCristian94):

Absentele nemotivate intra in categoria abaterilor grave daca depasesc un anumit numar--- vezi ROFUIP.

| BiuL a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
| Mayuri a răspuns:

Daca intrunesti numarul de absente prevazut in regulamentul scolar, da. Dar inainte de asta o sa primesti instiintare la un anumit numar de absente.

| ShiftyIsXtreme explică (pentru Mayuri):

Deja l-am primit...dar eu credeam ca nu poti fi exmatriculat pentru ca a 9a si a 10a sunt obligatorii... oricum mersi.