| anonim_4396 a întrebat:

Daca esti ortodox, e pacat sa mergi intr-o biserica de greco-catolici?thinking

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu este pacat deloc.Ca traitor pe acest pamant in sec. 21 este bine si frumos sa cunosti specificul cat mai multor religii si confesiuni.Asta inseamna imbogatirea bagajului cultural.Cu greco-catolicii care sunt tot romani este firesc sa ai relatii bune izvorate dintr- buna cunoastere si intelegere a credintelor si obiceiurilor lor religioase.Gandeste-te ca ai intra fara nicio retinere intr-un templu budist sau intr-o sinagoga.De ce sa-ti fie frica de o biserica foarte asemanatoare cu cea ortodoxa?

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu este nici un pacat, atata timp cat nu renunti la credinta ta.

| Deea a răspuns:

Nu este pacat

| maya_7683 a răspuns:

Dumnezeu este acelasi peste tot, in orice biserica si pentru toti oamenii si ne iubeste pe toti la fel, indiferent ce religie am avea.
In ochii lui Dumnezeu este important omul, trairea lui, faptele lui credinta lui.Nu religia mintuieste un om eliberindu-l de pacat, ci credinta lui.

| YeowangBalam a răspuns:

Nu este nici un pacat.Religiile s-au creat doar pentru a se diferentia oameni, exista un singur Dumnezeu nu uita astawinking

| hrdcore a răspuns:

Nu cred, eu sunt botezat in religia ortodoxa si am fost in mai multe biserici greco-catlice

| ecristinamc a răspuns:

Antonya sunt de acord cu tine, Dar sa stii ca nu e bien sa te duci in-tro alta biserica de alta religie.

Dumnezeu este acelasi dar doar ca fiecare religie are obiceiurile ei.
Cum este pacat sa treci in alta religie asa este pacat sa si te inchii la alta religie

| BeHappy_7009 a răspuns:

Eu sunt catolica, botezata in italia. traiesc in romania si dupa mine, nu este nici o problema atat timp cat crezi in dumnezeu

| poesia a răspuns:

Da este pacat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atata timp cat tu te increzi in acelasi D-zeu, nu este nici un pacat.

| sorin_7050 a răspuns:

Nu religia conteaza, ci credinta, deci nu, nu cred ca e ceva grav.