| Intrebari124 a întrebat:

Daca fac facultatea de mecatronica si robotica, voi sti si sa programez?

9 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

La nici o facultate din lumea asta nu te ia de la zero cu limbajele de programare. Te trece peste ele așa ca printr-un rezumat, cel mult. Te descurci singur dacă vrei să le înțelegi pe deplin.

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Robotica presupune programare.

| Anuket a răspuns:

Nu e garantat că vei ști programare indiferent de facultatea urmată, deși ar trebui.
Dacă ești autodidact înveți și făcând o facultate, dar și nefăcând vreo facultate.

| raMLesS a răspuns (pentru siriusblack98):

True, indienii de pe Youtube te invata mai mult decat facultatea laughing am patit.

| Frank51 a răspuns:

Vei ști sa programezi la nivel fundamental, ceea ce este insuficient.

| mgtow a răspuns:

O sa stii sa faci ceea ce te invata la facultate, experienta o faci la servici

| siriusblack98 a răspuns (pentru raMLesS):

Adevărul este că nu te încarcă cu informații inutile din prima când tu nu știi nimic și trebuie să afli doar necesarul. Pentru detalii extra este timp după ce ai înțeles baza. Profesorii ar trebui să ia lecții de la indienii de pe YouTube. Fă frate lecția simplă și pe înțelesul tuturor. Nu le complica ălora capul cu 4000 de lucruri pe minut când ei săracii nu știu să facă nici un document HTML. Că așa vor înțelege fix nimic din multe lucruri.

| raMLesS a răspuns (pentru siriusblack98):

Asa e sistemul de educatie din Romania, informatia e multa si prost structurata, prea multa vorbaraie inutila, inclusiv si in carti, unele avand de 3-4 ori mai multe pagini decat altele, dar informatia este aceiasi laughing
Profesorii au impresia ca mai mult = mai bun, ce conteaza de fapt e calitatea, mna asta e... ei se fac ca ne predau, noi ne facem ca invatam.

| zilog a răspuns:

Ne folositoare, o sa te tortureze cu matematica la greu si vei ajunge matematician
nu vei sti sa programezi de cât chiciuri jucării pentru copchii procesoare demult apuse
care nu se folosesc in realitate in industrie
si chinezii sunt mult peste. dar oricum o diploma in viata iti foloseste când rămâi fără hârtie la baie.
pentru că dacă vrei să pleci din România cu diploma aia o sa ajungi sa trebuiască să mai faci ceva scoli si teste ca să ti-o ia cineva in serios asa ca mai bine faci din prima facutatea in elvetia sau alta tara si atunci diploma ta va fi buna. dar asa daca mergi tu ca roman te pun sa dai un examen sa iti dea o legitimatie ECS in domeniu si nu o sa iei examenul ca e greu pentru unii care vin dintr-o facutate facuta la misto in care te invata numai matematica de totate felurile cat mai paranocica cat mai decuplata de realitate pentru ca alt ceva de cat matematica cu roma de fizica matematica cu aroma de electronica matematica cu aroma de optica ei nu stiu sa faca
bun venit in lumea matematicii absurde