| Andrei99c7 a întrebat:

Daca imi iese media 4, 50 la o materie, profesorul are voie sa imi puna 4? Nu se rotunjește?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media semestriala se rotunjeste cu pana la 0, 50 puncte in favoarea elevului si in cazul expus va fi 5.
Nu profesorul poate decide rotunjirea, obligat sa o faca, fiind prevazuta de Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 109.(1)La fiecare disciplină de studiu media semestrială este calculată din numărul de note prevăzut de prezentul regulament.
(2)La disciplinele de studiu la care nu se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza), media semestrială se obţine prin rotunjirea mediei aritmetice a notelor la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului.
(4)La disciplinele de studiu la care se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza), media semestrială se calculează astfel: „media semestrială = (3M + T)/4", unde „M" reprezintă media la evaluarea periodică, iar „T" reprezintă nota obţinută la lucrarea scrisă semestrială (teză). Nota astfel obţinută se rotunjeşte la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."
Media anuala nu se rotunjeste, aceasta este media aritmetica a celor 2 medii semestriale, calculata cu 2 zecimale.

Răspuns utilizator avertizat