| AndreiAndrei260111 a întrebat:

Dacă la facultate, programul de studiu pe semestru conține 30 de credite disponibile, de exemplu la matematica 5 credite, analiza 5, Mecanica 5, fizica 5, restul, limba straina 3, sport 2 etc. ce mai rămâne pana la 30 d-asta mici, dacă de exemplu, iau cele 5 credite de la mate, alte 5 de la fizica și încă 5 de la mecanica, nesocotind restul de materii unde se dau credite ceva mai mici, cum ar fi sport, limba straina, sa zicem ca s-ar ajunge la un total de 19-20 de credite/semestru, deci 38-40 pe an, se considera ca am luat anul? Dacă minimul e 30, iar eu pe primul fac 23 iar pe al doilea doar 9 de exemplu, am luat anul?

9 răspunsuri:
| Tarcisio a răspuns:

La începutul anului ai un contract de studiu pe care apar anumite materii și numărul lor de credite. Tu trebuie să faci 30 de credite în cele două semestre. Dacă faci 25 pe primul și 5 pe al doilea ai trecut. Ideea e ca suma să fie de 30 sau mai mult. Că ai 5 pe primul cu 25 pe al doilea, 10 cu 20 sau alte combinații, să fie cele 30.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, treci anul daca ai mininul de credite impus. Dar tot trebuie sa dai restantele la un moment dat

| AndreiAndrei260111 explică (pentru Tarcisio):

Iar cu celelalte materii cu restanta cum Rămâne?

| AndreiAndrei260111 explică (pentru suntserios):

Pai și dacă nu iau Restanțele ce au rămas, deși am 40 de credite sa zicem/an iar minimul e de 30, cu Restanțele cum rămâne? Se pot pica iar in același timp sa trec anul?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Restantele trebuie sa le iei pana termini urmatorul an. La majoritatea facultăților nu poti promova daca ai restante de cu 2 ani in urma. Adica nu poți trece in anul 3 cu restante din anul 1

| AndreiAndrei260111 explică (pentru suntserios):

Nici dacă am acumulat peste 30 de credite anul respectiv?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Tine de regulamentul facultatii. Nu la toate se întâmplă la fel.

| cosmin1324 a răspuns (pentru AndreiAndrei260111):

Depinde de facultate, dar oricum nu te poti inscrie la lucrarea de licenta daca nu ai luate toate examenle, deci nu poti termina facultatea. Din cate vad pe materii esti la poli deci acolo e posibil sa poti ajunge in anul 4 cu restante din anul 1 dar tot trebuie luate happy

| AndreiAndrei260111 explică (pentru cosmin1324):

Sunt la managementul energiei, e așa greu in alți ani?